АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Главният изпълнителен директор на "Райнметал" Армин Папергер посети завода на автомобилостроителя Фолксваген в германския град Оснабрюк, оглавявайки делегация на един от водещите производители на военна техника и боеприпаси в Европа. Това е поредният знак за все по-близкото сътрудничество между отбранителната и автомобилната индустрия.


Предвижда се държавите свободно да пренасочват средства от фондовете на ЕС за сближаване, така че да ги използват за отбранителни цели. Фон дер Лайен предлага 150 млрд. евро да бъдат осигурени чрез заеми за доставката на боеприпаси, системи за противовъздушна отбрана, ракети и дронове.


Разрешените покупки на оръжие включват 105 танкове "Леопард 2 А8" от производителя на оръжие KNDS за 2,93 млрд. евро. Сключена е сделка 200 000 снаряда на стойност до 1,3 млрд. евро. Ще се закупят четири системи за противовъздушна отбрана "Пейтриът" на обща стойност 1,35 млрд. евро.


От завода отчитат нараснало търсене на специална продукция на пазара. Затова се предвижда повишаване на капацитета с нови технологии и линии, като разходите за дълготрайни активи надвишават 20 млн. лв. ВМЗ произвежда различни боеприпаси, снаряди и ракети от съветски тип, които се купуват от страните от НАТО. Заводът има поръчки и договори за две години напред.


В бюджета на ЕС са предвидени два милиарда евро в подкрепа на европейската отбрана, включително със съвместни обществени поръчки.


Белгия държи основната част от запорираното руско имущество и тази година ще предостави на Украйна 1,7 милиарда евро, уточни белгийският министър на правосъдието Пол ван Тихелт след днешното заседание на своите колеги от ЕС в Брюксел. Той отбеляза, че част от тези средства ще послужат за осигуряване на боеприпаси за украинските въоръжени сили.


Очаква се заводът, който се изгражда от германската оръжейна компания "Райнметал" на съществуваща нейна площадка в градчето Унтерлюс в Северна Германия, да произвежда около 200 000 артилерийски снаряда годишно, както експлозиви и евентуално други компоненти, включително бойни глави.


"Само за последната година, говорим 2021 и 2022, износът е нараснал с над 200%. Така че на пазара в момента има голяма нужда от подобен тип материали, боеприпаси и оръжие", обясни икономическият министър Богданов.


Това твърди в своя статия американско издание „Ню Йорк таймс“, както и народният представител от ГЕРБ и зам.-председател на Комисията по отбрана в НС Христо Гаджев, който съобщи пред журналисти в Стара Загора, че има много основания да се твърди, че български боеприпаси се изнасят за Украйна.


Нов цех автоматично снарядяване /пълнене на боеприпаси/ с голям капацитет, в който са инвестирани близо 25 милиона лева собствени средства на дружеството, бе официално открит.