АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Инвестициите в индустриалната зона не само стимулират икономиката на общината, но и пряко подобряват живота на местните жители. Освен това общината и жителите категорично отхвърлят идеята за златодобив, за да запазят чистата си природна среда и да развиват туризма.
Продуцентската компания "Солент Филм" ООД заснема чуждестранни рекламни, музикални и филмови проекти и ще разкрие 40 постоянни и близо 1000 временни работни места.
Проектът е за над 6 милиона лева и средствата ще бъдат осигурени по програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“, след като държавната компания и Министерството на иновациите и растежа подписаха договор.
В момента дистрибуционният център обслужва 268 магазина в 10 държави, сред които България, Румъния, Гърция, Турция. Тук работят близо 300 души, като над 80 от тях работят в Дистрибуционен Център Божурище от първите му дни, допринасяйки през това време за развитието и успеха на логистичния център.
Китайска компания от Шанхай има намерение да построи фабрика за тръбни резби у нас. Това стана ясно след срещата на собственика на Pan-China Fastening Systems Co. (PCFS) Джим Зу и ръководството на Национална компания Индустриални зони (НКИЗ).
Китайската компания притежава над 20 патента за валцоване на тръбни резби и планира да инвестират 5 милиона евро в следващите три години за изграждането на 40 малки автоматизирани производствени линии.
Сред общините с най-голямо присъствие на чуждестранни капитали са логистичният лидер Елин Пелин с 490 млн. евро и енергийният център Гълъбово с 429 милиона евро. Сред водещите общини се нареждат и относително малки по население, но със силна индустрия – Севлиево привлича 325 милиона евро, Божурище – 310 милиона евро, Ботевград – 288 милиона евро.
Ръководителят на Управляващия орган на ПТС 2021-2027 Мартин Георгиев обясни, че интермодалната гара „Обеля“ ще се използва ежедневно от 12 000 души, които пътуват в тази част на столицата. По думите му този проект ще донесе добавена стойност за жп транспорт по западните направления към Драгоман, Кюстендил и Божурище.
В ИП се реализират инвестиционни проекти в областта на автомобилната промишленост, високите технологии, складова и логистична дейност, биотехнологии, като компаниите са от България, Германия, Дания, Гърция, Турция и Швейцария.
Инвестицията е в размер на 5 млн. евро в сграден фонд и 1 млн. евро, на първи етап, в оборудване. С разширението се очаква да бъдат разкрити приблизително сто нови работни места, като ще продължи и назначаването на нови екипи в сферата на споделените услуги.