АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Бойкоти на цялата търговска мрежа и на отделни търговски вериги бяха обявени първо в Хърватия през януари по призив на гражданската платформа "Ало, инспекторе". Подобни акции за бойкот на магазините се организираха и в други страни като Босна и Херцеговина, Черна гора и Република Северна Македония.


Организаторите призовават за неговото разширяване, като се обхванат и банките. Голяма част от таксите се начисляват като процент от сумата, която се превежда по банков път, смятат те.


За разлика от първото издание на инициативата, проведено на 13 февруари, организаторите на бойкота този път призовават българските потребители да пазаруват в малките квартални магазини, вместо в големите вериги, по възможност български стоки с цел подкрепа на родните производители и представителите на малкия бизнес.


На 8 февруари оборотът на петте най-големи търговски вериги достигна 2,96 милиона евро, а на 1 февруари, когато нямаше бойкот, оборотът възлизаше на 4,24 милиона евро. Данните на данъчната администрация сочат, че най-голямо намаление на оборотите има в Централния район със спад от 35,86 на сто.


Полупразни бяха в първите часове на деня супермаркети в центъра на Букурещ, установи проверка. Клиентите, предимно пенсионери, залагаха на румънски продукти и купуваха основно хляб, яйца, мляко и картофи. “Изглежда са последвали призива на Калин Джорджеску”.


Решението коя верига да бъде бойкотирана от потребителите за една седмица ще бъде взето на базата на анкета, публикувана в сайта на платформата, която ще бъде отворена за гласуване до днес в полунощ.


Призивът за бойкот на магазините в Хърватия заради рекордно високите цени, обявен чрез социалните мрежи и предвиден за петък, 24 януари, беше подкрепен от двама министри в правителството на Андрей Пленкович.


Първите реакции в социалните мрежи са положителни, но едновременно с това започна бурен дебат за ползата и резултатите от планираната гражданска акция.


B пoдĸpeпa нa Typция peдицa дpyги мюcюлмaнcĸи cтpaни cъщo пpизoвaxa зa бoйĸoт нa фpeнcĸитe пpoдyĸти. B нeдeля фpeнcĸoтo външнo миниcтepcтвo пyблиĸyвa изявлeниe, в ĸoeтo нacтoявa зa нeзaбaвнo пpeĸpaтявaнe нa пpизивитe зa бoйĸoт, ĸaтo ги нapичa нeocнoвaтeлни.


Продажбите на японски марки автомобили в Южна Корея спаднаха рязко през юли на фона на влошаващия се дипломатическа спор между двете страни, който доведе до бойкот на потребителите и до усилията на Сеул да намали зависимостта на икономиката си от вноса от Япония.