АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Болезнени работни пози
В ЕП бе представено второто издание на общоевропейското проучване на EU-OSHA сред предприятията, ESENER-2, съдържа данни от анкети сред близо 50 000 предприятия относно управлението на БЗР и рисковете на работното място, като се отделя специално внимание на психосоциалните рискове, участието на работниците и служителите, стимулите и пречките за прилагане на мерки.Факторите, водещи до мускулноскелетни смущения (МСС), например са изморителни или болезнени работни пози и повтарящи се движения на дланта или ръката, се посочват много често от всички сектори на икономическа дейност.
Психосоциалните рискове се възприемат като по-голямо предизвикателство в сравнение с другите рискове на работното място. Почти едно от всеки пет предприятия, които отчитат, че им се налага да работят с трудни клиенти или в кратки срокове, посочват също така, че имат недостиг на информация или подходящи инструменти за ефективно справяне с риска.
Друга ключова констатация от проучването е свързана с това, че високото равнище на участие на служителите (без значение дали е формално или неформално) е силен показател за добро качество на работа, включително качеството на управление на БЗР като цяло, и по-специално управлението на психосоциалните рискове.
Резултатите от проучването показват, че значителните промени, извършвани в сферата на труда, водят до нарастване на стреса на работното място и нововъзникващи психосоциални рискове. Тези рискове, които са свързани с начина, по който работата се проектира, организира и управлява, както и с икономическия и социалния контекст на труда, водят до повишени нива на стрес и могат да причинят тежко увреждане на психичното и физическото здраве. В този смисъл проучването показва още веднъж актуалността на темата на кампанията на EU-OSHA за 2014-2015 г. „Здравословни работни места – управлявай стреса!“
Tweet |
|