АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Русия и Боливия засилват сътрудничеството си в индустриалното развитие на лития. Директният добив на литий ще се базира на усъвършенствана технология на „Росатом“ без отрицателно въздействие върху околната среда.
Това находище позиционира Тайланд непосредствено зад Боливия (23 милиона тона) и Аржентина (20 милиона тона), в които са концентрирани близо половината от световните резерви от толкова желаното бяло злато.
По данни на Геологическия топографски институт на САЩ чилийските запаси на литий от 9,6 милиона тона са третите по големина в света след тези на Боливия - 21 милиона тона и на Аржентина - 19,3 милиона тона.
Предмет на споразуменията са за разработването на находищата на литий с руската държавна ядрена компания "Росатом" и китайската "Ситик Гуоан Груп" (Citic Guoan Group). Това съобщи правителството на южноамериканската страна.
В базата на Центъра ще се произвеждат радиофармокологични препарати, които ще позволят провеждането на над 5 000 процедури годишно по диагностика и лечение на онкологични заболявания.
Трите завода са произвеждали произвеждали до 910 кг. крек кокаин дневно, предаде Ройтерс. Импровизираните заводи били скрити в горски резервати и национални паркове в провинциите Бени, Кочабамба и Санта Крус, съобщиха властите.
Боливия е единствената страна производителка на петрол измежду нечленуващите в ОПЕК, която се отказа да намали добива си.
Отстраняването на Дилма Русеф от властта доведе до дипломатически разрив в Южна Америка. Венецуела, Еквадор и Боливия подкрепиха тезата на Русеф, че е жертва на държавен преврат, и отзоваха посланиците си от Бразилия. Новата бразилска администрация отвърна със същата мярка.
Боливийците отхвърлиха опита на левия президент Ево Моралес да иска четвърти мандат и вероятно да удължи президентското си управление до 2025 година. Най-дълго задържалият се президент на страната, Моралес изгуби референдума за промени в конституцията с 52.3% срещу 47.7%, показват неофициални данни цитирани по частната телевизия ATB .
В "газовия ОПЕК" членуват Русия, Иран, Катар Обединените арабски емирства, Оман, Египет, Либия, Алжир, Нигерия, Екваториална Гвинея, Венецуела, Боливия и Тринидад и Тобаго. Ирак, Казахстан, Холандия и Норвегия имат статут на наблюдатели.