АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
В закритото пространство в центъра на София посетителите ще могат да намерят храни и напитки, сред които хляб и печива с квас, разнообразни сладкиши, мед и пчелни продукти, млечни и месни продукти, вино и сиропи, сладка и конфитюри, билкови чайове и тинктури, ядки и ядкови продукти, подправки и студено пресовани масла, дъвки и бонбони с натурални съставки, и много други.
Сладолед с вкус на препечен хляб, бонбони от облепиха, шоколад с магданоз, трюфели с хрян, пралини от цвекло или такива с анасон или бира, шоколадови статуетки "Оскар" са само част от изненадите тази година.
Шоколадовите бонбони са много разпространен продукт в цял свят. Те се използват за всички видове празници като почерпка, като подарък, а понякога хората ги купуват и за да се поглезят. Настоящото видео е допълнение към проучване относно шоколадовите бонбони.
„Това беше изключително вълнуващ момент за целия ни екип“, сподели за рубриката „БГ Свят“ на БТА Валентин Кръстев – собственик и управител на „Офсет Груп“.
Всеки производител сам избира размера, дизайна, вида и формата както на кутията за бонбони, така и на самите бонбони, в зависимост от целта, която преследва, защото няма установени стандарти за това.
Цените на кутиите с бонбони варираха между 65 и 150 леи (от 26 до 60 лв.). Пликчета с ядки, обвити в шоколад, се продаваха за 30 леи (12 лв.). Кутия ръчно направени меденки с какаова глазура струваше 50 леи (20 лв.), орехчета с шоколад и ром - 25 леи (10 лв.).
Увеличение от 14.3% се наблюдава в групата „Храни и безалкохолни напитки“ поради увеличение основно на цените на: хляб и зърнени храни; месо, риба, мляко - сирене и яйца; масла и мазнини; плодове, зеленчуци; захар – шоколад - бонбони – сладолед; храна, некласифицирана другаде, кафе – какао - чай, минерална вода - освежителни напитки - плодови сокове.
Свети Валентин се е превърнал в своеобразен световен Ден на влюбените, по време на който хората изразяват любовта си един към друг, като си изпращат поздравителни картички, бонбони и цветя.
Новост за българския пазар е ядливата опаковка за храни, в която има ябълков пектин, създадена от същия институт. Дебют ще направи и продукт на Института по консервиране и качество на храните – мъфин с натурални заместители на захарта и добавени протеини.
Новата линия е с внушителните размери на футболно игрище и може да произвежда до 6 600 бонбона в минута. Благодарение на иновативната инсталация компанията успява да увеличи разнообразието от продукти, произведени в страната ни.