АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Размерът на бонуса варира в широк диапазон в различните сектори от икономиката. В производствената индустрия ще е от 200 до 750 лева, като може да се получи като допълнителен бонус към месечното възнаграждение, както и под формата на подаръчен ваучер или ваучер за храна.
Трик 1: Пропуски за музеи, Трик 2: Пътуване с влакТрик, 3: Пазарувайте умноТрик ,4: Използвайте градски транспорт,Трик 5: Хранете се като местни, Бонус съвет: Насладете се на топлото гостоприемство.
Резултатите от проучването сред близо 1000 респонденти показват, че тази година 56% от работещите в Хърватия очакват да получат бонус за лятната почивка.
Като част от споразумението, което влиза в сила с обратно действие от 1 ноември 2023 г., двете страни са се договорили, че в продължение на близо две години няма да има стачки. Постигната е договорка и за увеличаване на заплатите с 420 евро на два етапа, както и за еднократен, "антиинфлационен" бонус от 2850 евро.
45% от служителите се надяват да получат бонус за Великден, показва проучване на онлайн платформата BestJobs. 58% очакват възнаграждението от работодателя да е между 100 и 200 леи (40 и 80 лв.), въпреки че реалните нужди на над 77% от анкетираните биха надхвърлили стойността от 500 леи (200 лв.).
От компаниите, които са заявили, че ще предоставят бонуси, повече от 80 на сто казват, че размерът на допълнителните средства ще бъде приблизително равен на миналогодишния бонус. Резултатите отразяват несигурността и смесените сигнали за икономиката и пазара на труда тази година,
Често в компаниите, където са предвидени финансови стимули,коледният бонус е фиксирана сума, еднаква за всички служители и не е съобразен със заплатата и постигнатите индивидуални резултати. Повечето от фирмите обаче ще заменят коледния бонус с тематични за сезона продукти и подаръци.
Всеки пенсионер ще получи допълнително сума в размера на минималната месечна пенсия, която за 2020 г. възлиза на 1200 злоти (към 280 евро). По оценки на правителството разходите по тази програма за годината ще възлязат на около 1,7 милиарда злоти (2,72 млрд. евро).
Системата „Бонус-Малус“ поставя на първо място обществения интерес и следва да се разглежда като част от инструментариума за подобряване на пътната безопасност като ефективен икономически механизъм за корекция на поведението на водачите на МПС.
КФН предлага първият етап на системата да започне от първи януари следващата година. Тогава ще се отчитат извършените административни нарушения на водачите, които са заложени за определяне на "бонус-малус".