АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Народното събрание отхвърли проект на решение за възлагане на министъра на енергетиката да извади парогенераторите от оборудването на АЕЦ „Белене“, което подлежи на преговори за продажба на Украйна, до изготвянето на анализ за приложението им за нуждите на АЕЦ „Козлодуй“.
Делян Добрев от ГЕРБ услужливо написа решение, че срокът за провеждане на преговорите се удължава със 180 дни от влизането в сила на решението. Като втора точка в проекта на решение е записано, че след приключване на преговорите министърът на енергетиката трябва да представи доклад в НС.
ОП е за транспортиране на блочен трансформатор тип ТЦ-630000/400-82 У1 от площадката на АЕЦ "Белене" до тази на действащата АЕЦ. Целта е осигуряване на резерв на трансформатори 9(10)GC01,02 на 5(6)ЕБ. Прогнозната стойност (без ДДС) на обществената поръчка е 1 500 000 лв.
Аз също ще изискам категоричен, обоснован, целенасочен и задълбочен анализ не само от АЕЦ „Козлодуй“, но и външна експертиза, относно приложимостта и възможността за използване на парогенераторите от АЕЦ „Белене“ за АЕЦ „Козлодуй“ и едва след получаването му ще извърша моята преценка дали тези парогенератори да бъдат включени в списъка на оборудването, което да бъде продадено на украинската страна.
Евродепутатът е в недоумение, че прогнозите за довършване на двата реактора на АЕЦ „Белене“ бяха за още 5 млрд. евро и сегашните управляващи казваха, че това прави централата нерентабилна, а сега строителството на новите два блока на АЕЦ „Козлодуй“ се оценява до 14 млрд. долара.
Мисля, че колегите от Австрия за 30-40 минути могат да отидат и да видят каква екологична, антизелена среда съществува там. Защото стотици хора, шофьорите на тирове, прекарват с денонощия. Това не е 21-и век. Това не е начинът, по който трябва да работи Европа.
Това каза във Варна лидерът на партията Бойко Борисов на среща с представители на туристическия сектор и рибарския бранш от Северното Черноморие.
През миналата година след американски натиск България реши да продаде на Украйна оборудването за АЕЦ "Белене", чието изграждане трябваше да реализира руската компания Росатом при инидикативна цена в рамките на 10 млрд. лева.
Предварителни данни за изпълнението на бюджета показват, че дефицитът ще бъде по-нисък от планираното, каза министърът на финансите Асен Василев след среща в НС с председателя на Комисията по външна политика Бойко Борисов.
Според него има два варианта. „Програмата максимум на групата Д2 плюс Бойко Борисов е намиране на купувач и продажба на „Лукойл“. Имат вариант програма минимум – предвижда дебалансиране на производството и съответно влизане на други играчи, например „Инса Ойл“.