АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Борисов коментира АЕЦ "Белене"
С голямо внимание ще разгледаме предложенията на БСП, защото те за мен са нещо ново - от 2006 г. до 2009 г. те са можели да строят. 2013-2014 г. министър беше Драгомир Стойнев, те имаха пълно мнозинство в парламента - можеше да вземат решение да падне този мораториум и да започнат да строят. Сиреч, освен в популизъм и някаква активност, свързана с последните конгреси, на които присъстваха, аз не мога да намеря никакво разумно основание.
Така министър-председателят Бойко Борисов коментира внесен в парламента проект на решение за отмяна на решението на Народното събрание за прекратяване изграждането на АЕЦ "Белене". В цитираната от пресслужбата стенограма от заседанието на кабинета Борисов припомня аргументите - липсата на финансиране и липса на пазар на тока. Министър-председателят отбелязва, че в момента се подготвят различни варианти. Поел съм ангажимент и когато имаме решение - след проведени разговори с руската страна, с всички останали, ще отидем в парламента и ще предложим, първо, на комисия, после - и в зала, където пожелаят, решение, посочва министър-председателят. Той припомня, че спорът в момента не е между България и Русия, а е между две държавни компании и "ние не желаем това да се издига на междудържавно ниво".
При условие, че в момента се опитваме да намерим икономически най-реалистичния сценарий, който е с най-малко щети за държавата, ако може и с ползи, не виждам как да предопределяме точно какво ще се случи, защото във въпросното предложение няма нито едно изчисление. Няма нито една сметка, няма нито един аргумент, свързан с икономическа целесъобразност, изтъква вицепремиерът Томислав Дончев. Според него, да се предопределя, че ще се строи ядреното съоръжение без яснота на източника на финансиране - това би ни затруднило категорично във всички действия и всички преговори, които правителството води.
Министърът на енергетиката Теменужка Петкова припомня причината, за да се стигне до арбитражното дело - подписаното на 5 ноември 2008 г. между НЕК и "Атомстройекспорт" Допълнение 5 за произвеждане на оборудване с дълъг цикъл на производство. "Това оборудване е с ясно посочена стойност - 673 млн. евро. Сами можете да направите аналогията с това, което е отсъдил Арбитражът", посочва министър Петкова и допълва, че от седемте заведени иска Арбитражният съд е приел само три и това са само свързаните с оборудването, поръчано на 5 ноември 2008 г.
През септември 2008 г. е избран стратегически инвеститор за проекта - RWE, който ясно поставя своите условия. Едно от тези условия е да не се подписва допълнение, с което да се възлага производство на оборудване за дълъг цикъл на производство затова, защото не са ясни няколко неща. Първо, няма договор, и второ, не е ясно кой ще осигури финансирането, откъде българската страна - откъде Националната електрическа компания, ще осигури финансирането, което е доста сериозно. По офертата, която е дал RWE, финансирането е приблизително около 10 милиарда евро, отбелязва Петкова.
Tweet |
|