EUR 1.9558
USD 1.8784
CHF 2.1094
GBP 2.3506
CNY 2.5920
you tube
mobile version

Борисов:Не изпускайте звездите!/стенограма/

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Борисов:Не изпускайте звездите!/стенограма/

mail11:46 | 16.11.2012прегледи 1541 коментарикоментари 0


„Повтарям, една звездичка не искам да се изпусне, да кажеш: отклоних двама астрономи да се занимават с горите! Колкото трябва – допълнително, но една звезда, не трябва да бъде изпусната. (...) Макар и след десет години да се взриви, ядреният синтез да се контролира”, категоричен е премиерът Бойко Борисов.
EconomyNews.bg публикува част от стенограмата от заседанието на Министерски съвет на 14 ноември. Заседанието започна в 10.08 часа и беше открито и ръководено от министър-председателя Бойко Борисов.

БОЙКО БОРИСОВ: Заповядайте да си кажете каквото имате. (Премиерът дава думата на директора на Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория д-р Таню Боев - бел.р.).
ТАНЮ БОНЕВ: Добър ден на всички!
През последните минути имахме разговор с премиера и двама от неговите министри – министър Найденов и министър Караджова. С двете министерства намерихме някои общи интереси. Министерствата са готови да ни възложат задачи, които ние, астрономите, сме най-компетентни да решим и срещу тези дейности, които ще извършим, ще получим сумата, която е необходима за оцеляване на обсерваторията до края на годината. Затова искам специално да благодаря на министър Найденов и на министър Караджова.
Може би се чудите какво общо има между дейностите, които са специфични за двете министерства. За да ви обясня, мога да кажа, че астрономията е най-мултидисциплинарната наука, а може би и най-приложната наука и методите, които се разработват в областта на астрономията, специално методите за получаване, обработка, анализ и интерпретация на изображения, могат да бъдат приложени в дейности, които са специфични за тези две министерства. Това ще бъде част от нашата дейност през следващите месеци.
Не мога да не добавя, че това ще ни отклони малко от дейностите, които са пряко свързани с астрономията. Може би ще пропуснем някои астероид, който след десетина години ще удари земята, но няма как, времето трябва да се използва.
БОЙКО БОРИСОВ: Това ли трябваше да кажеш точно сега?
ТАНЮ БОНЕВ: Трябва да го спомена, няма как. Има един опасен астероид, който през 2036 година може и да ни удари.
БОЙКО БОРИСОВ: Гледайте го опасния!
ТАНЮ БОНЕВ: Ще го гледаме, ако ни остане време от другите дейности, с които сега се натоварваме допълнително, за да получим тази допълнителна инжекция към бюджета на Института по астрономия и Националната обсерватория. Може би ще пропуснем някоя избухваща звезда, която, ако наблюдаваме в нашите неща, които са включени в нашите научни проекти, ще пропуснем неща, които можем да научим от звездите. Примерно, вие знаете бъдещето на ядрената енергетика какво е. Този въпрос също е много актуален днес. Бъдещето е в ядрения синтез. Милиарди се влагат в целия свят от десетилетия да се научи човечеството да управлява ядрения синтез. Единственият пример за добре управляван ядрен синтез имаме в Слънцето и в звездите. Милиарди години те светят постоянно. Някои от тях избухват, за да ни подскажат какви мерки трябва да вземем, за да опазим бъдещите ядрени централи те да не избухват. Но сега се налага да извършим някакви други дейности. Ние ще ги извършим така добре, както правим нашите астрономически изследвания.
Благодаря Ви.
БОЙКО БОРИСОВ: Аз мисля, че няма да пропуснете и звездите, защото това, което ще правите, е да наблюдавате и влиянието им върху горите, върху околната среда. Така че два договора подписваме днес така, както сме казали. Повтарям, БАН си има свой бюджет и тя трябва да се грижи за своите институти. Но след като са я докарали до тук, два допълнителни договора, възлагаме им работа, за да могат да си изкарат парите – 120 000 лв. от Министерството на земеделието и храните относно горите и 150 000 лв. от ПУДООС при госпожа Караджова. Единият договор е подписан, така че още днес ще получите парите да може да си платите заплатите, режийните и тока. С другите развивате съответно и научната си дейност. В същото време и Министерството на образованието, младежта и науката – ако имате необходимост от още пари, за да не изпуснем някой астероид или някой взрив след десет години на такава звезда, сме готови да ви дадем целево от Министерството на образованието, младежта и науката веднага пари, веднага, за да не изпуснем никакъв взрив на звезда при ядрения й синтез. Така че направете ми сметка допълнително колко ще ви отклони вниманието това, че ще се занимавате с тези два проекта, и толкова пари ще ви дам допълнително през образованието, за да не пропуснем никоя звездичка, която ще се взриви в планетата, да сме на бойния си пост. Договаряме ли се така?
ТАНЮ БОНЕВ: Много добре. Разчитам на Вашата дума в това отношение.
БОЙКО БОРИСОВ: Нито астероид, нито звездичка! Десет, двадесет, тридесет хиляди, колкото трябва допълнително, целево ще ви ги дам, за да не пропуснем едно нещо в небето. Това младо момче ще каже ли нещо?
ТАНЮ БОНЕВ: Мисля, че има една актуална тема, която вълнува особено медиите. Може би той може да каже нещо, но ако Вие пожелаете.
БОЙКО БОРИСОВ: Заповядайте!
ЯНКО НИКОЛОВ: Аз не съм готов за изявление. Ако има въпроси, може да отговарям. Само да ви кажа, че астрономията е една от науките, които се ползват с най-широко обществено внимание и социалните мрежи в момента, в интернет с внимание следят съдбата на Обсерваторията в Рожен. Така че, господин премиер, това е един символ – не само телескоп и електроника, която е на Рожен – това е един символ на България, който за мен трябва да продължи да съществува. Това е, което имам да ви кажа. Ако имате въпроси, ще ви отговоря.
НОНА КАРАДЖОВА: Да кажа какво общо има обсерваторията в Рожен с работата на Министерство на околната среда и водите и много международни институции. Това е референтна станция, фонова станция, казано най-простичко, за чист въздух, тоест, това са нивата, които се подават оттам, за чистота на въздуха и сравнение като база за цялата страна, при това не само за България.
БОЙКО БОРИСОВ: Значи в общи линии двата договора са върху дейности, които те така или иначе извършват, не е някоя нова дейност.
НОНА КАРАДЖОВА: Така е. Така че това е работа, която е абсолютно необходима и за български, и за международни институции и не следва да се прекратява и поради това ние откликваме на молбата, не само на молбата, а на нуждата на обсерваторията, тъй като това са изключително важни обществени дейности.
Едновременно с това искам да изкажа голямото си разочарование, при това не само от тая случка, как се разпределят парите в БАН между институтите на калпак, а не според нуждите на обществото. Вчера имахме един дълъг разговор при моя колега Игнатов във връзка с дейността на Института по хидрология и метеорология на БАН, която е изключително важна за обществото, и от целия разговор разбрахме, че всъщност за БАН няма приоритети. Там се дава на калпак, а не според нуждите на обществото. Това трябва да се промени. В момента, в който БАН избере председател, ще има специална среща с него. Само искам да кажа, че не искам да се връщаме към 2000 г., когато поради подобни неразбории е бил подготвен специален закон за метеорологията и хидрологията, с което се е предложило евентуално тоя институт да стане подразделение на държавата, тоест държавна институция. Има още няколко институции, които са възлови за цялата икономика на страната, за сигурността на страната, институти на БАН, към които ние не можем директно да даваме нашите разпореждания, тъй като е самостоятелна институция, разчитайки на това, че в ръководството на БАН има отношение към нуждите на обществото. Явно там тези нужди не се отчитат. На централно ниво по някакъв начин трябва да се намесим или тези институти да станат част от държавата, или просто да имат начин, по който да разпределят средствата, които са им отпуснати, според нуждите на обществото. Това е много важно. Всички имаме ограничения. Не са само БАН. Не искам да давам примери - наскоро даже имах случай – какъв имот имат БАН, държат го да се разрушава, но не го дават за една много полезна дейност! Не искам да коментирам повече, но темата е изключително сериозна.
БОЙКО БОРИСОВ: Добре, не ги коментирай. Така, както ви казах преди няколко дена, от три години само чувам, че ще затворят Рожен. Както виждате, няма да го затворят. Той си изпълнява функциите. Не само това, аз очаквах да кажеш нещо по оперативните програми, това, което правите с Министерството на образованието, младежта и науката, защото това са изключително важни проекти, които ще ви гарантират с години напред.
ЯНКО НИКОЛОВ: Мога да кажа друго. Националната астрономическа обсерватория е включена в пътната карта на научните инфраструктури в България през 2010 г. и този проект в момента е на предпроектно проучване. Когато се задейства, ще се решат проблемите на самата обсерватория в следващите пет години.
През лятото се ползва от ученици, от студенти за практика на Рожен. Това е връзката между образование и наука. Там се учат, аз обучавам част от децата да работят и с големия телескоп. Виждайки магията на звездите, тя им отваря врати към точните науки. Ако искаме да имаме хора, които са мислещи в България, да развиват икономика, основана на знанието, ние трябва да обърнем сериозно внимание на това. Президентът Плевнелиев също обръща внимание на това. Ако искаме да имаме технологичен парк, трябва да си задържим хората, които се занимават с това – с физика, химия, математика. Това е, което мога да ви кажа.
БОЙКО БОРИСОВ: В 2010 година, доколкото знам, ние бяхме на власт.
ЯНКО НИКОЛОВ: Точно така, вие сте приели.
БОЙКО БОРИСОВ: Тази програма тръгна 2010 година, така че нека да се има предвид. Договаряме се. Едните пари още днес ще ви дойдат. Другите – най-късно в петък, за да може да минат през ПУДООС, така че ще получите с 20 000 лева даже повече, отколкото сте искали, като целево съм готов да ви дам. Повтарям, една звездичка не искам да се изпусне, да кажеш: отклоних двама астрономи да се занимават с горите! Колкото трябва – допълнително, но една звезда, Горанов, не трябва да бъде изпусната. Предай го на Дянков. Макар и след десет години да се взриви, ядреният синтез да се контролира.
 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 6203