Борисов:Сондажите в Черно море започват
09:01 | 18.08.2015
1613
коментари 0
6.7 млрд. долара плащаме всяка година за нефт и газ, а нашите находища си стоят без да се ползват, коментира премиерът Борисов във Варна, като допълни, че очаква сондажите в Черно море да започнат в началото на следващата година. Проучвателното сондиране на българското черноморско крайбрежие, където се предполага, че има големи залежи на нефт и газ, ще започне през февруари следващата година, това съобщава австрийският вестник Der Kurier, като цитира Борисов. Проектът на консорциума на австрийския петролен и газов производител OMV, испанската Rapsol и френската група Total е в очакване на зелена светлина за изпълнение от 2012 г. Той е бил оставен на заден план от правителството на социалистите, тъй като ще намали енергийната обвързаност на България с Русия, обясни Борисов.
Добивите на газ от Черно море са изключително важни за австрийския концерн OMV, тъй като ще намалят зависимостта му от резервите в политически рискови държави като Либия и Йемен. Компанията се интересува и от трансфер на природен газ през територията на България и Румъния, съобщиха наскоро от "Булгартрансгаз". Двете съседни държави следва да свържат мрежите си за пренос при Русе и Гюргево.
Проучванията за нефт и газ в акваторията на Черно море датират от над 25 години, по-интензивно след 1991-ва година. Тези проучвания показаха, че в българската акватория на Черно море има природен газ, за съжаление той е концентриран в малки находища. Това каза в предаването "12+3" на БНР експертът Христо Казанджиев във връзка с казаното от премиера Борисов.
Следващият етап на проучванията – дълбоководната част, ще започне в началото на следващата година, заяви Казанджиев: Тези проучвания се свързват с огромни надежди от страна на българските проучватели и с българската икономика за откриване на по-значителни находища на природен газ. /…/ Към настоящия момент по-сериозни оценки и по-големи перспективи за откриване на големи находища от нефт и газ е в блок "Хан Аспарух", който е на границата с Румъния. Както поради приключилите сеизмични проучвания, така и поради факта, че на север от този блок е открито едно значително находище в румънските териториални води.
По отношение на блоковете "Терес" и "Силистар" Христо Казанджиев посочи, че откритите до момента находища са твърде далеч от тях – в турски териториални води.
Според него са необходими ясна политическа воля и стратегия за стимулиране на чуждестранните компании, за да продължат проучванията в Черно море.
Правителствата систематично са работили срещу развитие на проучванията за нефт и газ в Черно море и на сушата в България, с изключение на някои фирми, които са под контрола на Русия. Останалите фирми винаги са имали много сериозни проблеми, посочи експертът.
Той отхвърли опасенията на еколозите, че проучванията са причина за загиването на много делфини по българското Черноморие.