АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
На Софийската стокова борса търговията със зърнени стоки през седмицата е спокойна. Анонсите за търсене на насипна фуражна пшеница продължават да са около 340 лева за тон.
На Софийската стокова борса търговията със зърнени стоки през седмицата е спокойна, след реализираните сделки в предишната седмица за хлебна пшеница в големи количества, осъществили се на 545 лева за тон, отчитат още експертите на борсата.
На Софийската стокова борса търговията със зърнени стоки се раздвижи. Търсенето на хлебна пшеница от тазгодишна реколта се повиши на 545 лева за тон, предлагането също слезе на тази цена и се сключиха сделки за над петдесет хиляди тона на 545 лева за тон.
На Софийската стокова борса търговията със зърнени стоки е спокойна, отчитат още експертите на борсата. Търсенето на хлебна пшеница от тазгодишна реколта се повиши от 370 до 399 лева за тон, а предлагането е на 550 лева за тон.
Първата мярка ще бъде отворена за производители на определени зърнени и маслодайни култури (а именно пшеница, ечемик, рапица, царевица и слънчоглед), които са изложени на риск от загуба на финансова ликвидност поради трудностите на селскостопанския пазар, предизвикани от войната на Русия срещу Украйна.
Френският телекомуникационен гигант информира, че предприема тези стъпки заради "значителните финансови и административни изисквания", които се налага да изпълнява, за да може акциите му да се търгуват на Нюйоркската фондова борса.
За фуражна пшеница търсенето беше в диапазона от 340 до 362 лева за тон, продавачите са на 400 лева за тон. Имаше и предлагане на фуражен ечемик на цена от 320 лева за тон, на царевица на 360 - 380 лева за тон и на маслодаен слънчоглед на 820 - 840 лева за тон.
През настоящата година се наблюдава увеличение на продукцията от пшеница и ечемик спрямо 2023 г., респективно с 2,6 на сто и близо 40 на сто, като при пшеницата това се дължи на повишения среден добив от декар, а при ечемика - основно на значително по-големия размер реколтирани площи.
Цифрите показват още, че Румъния е най-големият износител в ЕС и на ечемик и царевица - 824 640 тона ечемик и 104 169 тона царевица през първите два месеца от селскостопанския сезон, който започна на 1 юли.
Т.е. с 2,6 на сто повече на годишна база, заради повишения среден добив от декар. Производството на ечемик бележи ръст от 39,9 на сто спрямо година по-рано, главно в резултат на увеличените площи, като се отчита и леко нарастване на продуктивността от единица площ. Под миналогодишните нива са прибраните количества маслодайна рапица (с 26,2 на сто), ръж (с 25,3 на сто) и тритикале (с 6,5 на сто).