АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Китай може да осигури $60 млрд. инвстиции. В списъка на подобренията са електрификация, нови вътрешни маршрути, мост в Истанбул и високоскоростна линия от Истанбул до Анкара. Китайският производител на оборудване CRRC Zhuzhou Electric Locomotive вече има завод в Турция.
Според новите тарифи толтаксата за двата моста над Босфора “Мъчениците на 15 юли” и “Фатих султан Мехмед” ще бъде 47 турски лири за всеки един. За моста „Османгази“ таксата е 795 турски лири, за моста „Чанаккале“ е 790 турски лири, а за „Явуз султан Селим“ е 80 турски лири.
След празничните дни търговията на Софийската стокова борса със зърнени стоки е спокойна. Продължава и търсенето на фуражна пшеница, насипно на 340 лева за тон.
Търговията през миналата година достига 845 млн. лева (844 574 105,34 лв.) при 433 млн. лв. за 2023 г., което е увеличение с около 95 на сто на годишна база.
Новият регламент обхваща по-специално произведените в страната пресни плодове и зеленчуци, както и животински продукти, бобови растения, зърнени храни, билков и черен чай.
30 организации са получили разрешение да ги използват, включително на международното летище в Истанбул. Броят на потребителите на мобилни комуникации в Турция е около 87 милиона, от тях почти 81 милиона използват 4,5G мрежа.
Основната група с най-малък ръст на цените в сравнение с декември 2023 г. е транспортът, където отчетената инфлация е 25,88 на сто. Най-поскъпнали при същата съпоставка са услугите на образованието, при които скокът на цените е от 91,64 на сто.
В края на 2024 г. Турция е на кръстопът. Успехите през годината в ограничаването на инфлацията и възстановяването на доверието осигуряват солидна основа, но през 2025 г. ще е необходима внимателна навигация, за да се запази постигнатото и същевременно да се насърчи икономическият растеж.
Те са от Египет, Унгария, Турция, Бангладеш, Беларус и Китай. Подготовката, обучението и стажовете в учебните центрове и руските АЕЦ обезпечават безопасното и ефективно управление на енергоблоковете ВВЕР-1200, които „Росатом“ изгражда в страни партньори.
На Софийската стокова борса търговията търговията със зърнени стоки е спокойна след сделки за хлебна пшеница и маслодаен слънчоглед от началото на декември, реализирани на съответно 545 лева за тон и 1000 лева за тон. Продължава и търсенето на фуражна пшеница, насипно на 340 лева за тон.