АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


На първичния пазар на труда са заявени 12 831 свободни работни места, като най- много са в сферата на „Преработваща промишленост” – 20.5%, „Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети” – 14.7%, „Хотелиерство и ресторантьорство” – 13.3%, „Държавно управление” – 10.0%, „Образование” – 6.5% и „Административни и спомагателни дейности”...


С още близо 1 процент се повишават цените на основните хранителни стоки, плодове и зеленчуци на борсите в страната, показват данните от седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ).


KYC е процес на проверка на самоличността на потребителите преди извършването на онлайн транзакции. Първоначално въведен в банковия сектор, днес този метод се прилага все по-често и в електронната търговия, телекомуникациите и други дигитални услуги.


От 2030 г. стандартът за нови сгради ще бъде повишен до „сгради с нулеви емисии“. Гледайте това видео, за да научите повече за това какво представляват те и как ЕС ще постигне целите си.


Това е извод в национално представително проучване на бизнес климата в България през 2024 г., проведено от агенция "Естат" по поръчка на Сдружението за модерна търговия


Износът за страни извън общността през декември миналата година е 209,0 милиарда евро, което е увеличение с 3,7 на сто спрямо декември 2023 г. (201,5 милиарда евро).


Цените на повечето зеленчуци са по-ниски на борсите у нас тази седмица, докато плодовете са по-скоро в посока нагоре, показват данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), публикувани в седмичния ѝ бюлетин.


През 2023 г. най-голяма е стойността на направените преки чуждестранни инвестиции в промишлеността - 104,6 млн. евро. Следват сектор "Професионални дейности и научни изследвания; административни и спомагателни дейности" - 18,5 млн. евро, сектор "Операции с недвижими имоти" - 5,2 млн. евро и сектора на услугите (търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети; транспорт, складиране и пощи; хотелиерство и ресторантьорство) - 4...


През периода януари - ноември 2024 г. износът на стоки от България за ЕС намалява с 2.1% спрямо същия период на 2023 г. и е на стойност 50 173.3 млн. лева. Вносът на стоки в България от ЕС през периода януари - ноември 2024 г. намалява с 3.9% спрямо същия период на 2023 г. и е на стойност 51 274.9 млн. лева (по цени CIF).


За декември 2024 г. е отчетено нарастване на оборота при "Търговия на дребно с нехранителни стоки, без търговията с автомобилни горива и смазочни материали" - с 0,4 на сто, и при "Търговия на дребно с хранителни стоки, напитки и тютюневи изделия" - с 0,2 на сто.