АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Почти всички основни хранителни продукти, плодове и зеленчуци поскъпват на борсите у нас, показват данните от тазседмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ). Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, през седмицата се повиши с 0,45 процента до 2,214 пункта.
Парите за пенсии по втория стълб, в който внасят 8,2 милиона служители, се инвестират на фондовия пазар. Поради политическата нестабилност 2 милиарда леи от тези пари бяха загубени за една седмица. Това означава, че всеки от данъкоплатците в Румъния има с 250 леи (100 лв.) по-малко в сметката си, пише Диджи24.
Минимално повишение на цените на някои основни хранителни стоки, плодове и зеленчуци на борсите в страната се наблюдава и през тази седмица, показват данните в седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ).
С измененията се разширява обхватът на оценяваните субекти, по отношение на които компетентните органи следва също да прилагат рисково базирания надзор, като в него се включват дружествата за управление на криптоактиви.
Вносителите и подкрепилите забраната изтъкват, че през последните години в бюджета са били „изтеглени“ над 5,4 млрд. лв. от печалбите на БЕХ, АЕЦ „Козлодуй“ и НЕК. Според тях, ако сега държавата „прибере“ 425 млн. лв. от БЕХ, това „ще има изключително негативно влияние върху финансовата сигурност на сектора и ще постави под риск неговото нормално функциониране, ще направи невъзможно извършването на...
Фундаменталните котви на българската икономика в този период са валутният борд и стабилните пари, разумните държавни финанси и ниският публичен дълг, ниските преки данъци върху труда и печалбите, както и отвореният достъп до единния пазар на ЕС.
Прогнозите за поскъпване на олиото, заради слабата реколта в страната през следващите месеци, няма да се оправдаят. Това съобщи председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов. Европейският пазар ще компенсира евентуален недостиг у нас и дори да има увеличение, няма да е с повече от 10%.
На ниво държава ни трябват фокус, координация и финансиране. Харченето на пари за безсмислени мероприятия и повтарянето на мантрите за ниските данъци и стратегическата локация между ЕС и Азия не помагат.
От млечните и месните храни и варивата по стоковите борси и тържищата най-много се е повишила цената на брашното тип 500, а най-много е спаднала на захарта; при плодовете най-много са поскъпнали пъпешите, а са поевтинели еднакво прасковите и гроздето; при зеленчуците най-много са нараснали цените на зеления пипер, а най-много са спаднали на зрелия кромид лук.
Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро у нас, през седмицата се повиши с 0,15 на сто до 2,038 пункта, показват данните в седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ). Миналата седмица ИТЦ беше на ниво 2,035 пункта. Базовото ниво на ИТЦ - 1,000 пункта, е от 2005 г.