АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


С още близо 1 процент се повишават цените на основните хранителни стоки, плодове и зеленчуци на борсите в страната, показват данните от седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ).


Според данни на ФМ в хранилището има над 147,3 милиона тройунции злато, или около 4581 тона. Златните запаси във Форт Нокс достигат най-голямо количество през 1941 г., когато възлизат на 649,6 милиона тройунции. По данни на Световния съвет по златото (World Gold Council) запасите от злато на САЩ възлизат на общо 8133 тона.


Сред причините за увеличения износ на руски петрол за Китай е фактът, че към азиатската страна се насочват повече доставки на черно злато от региона на Урал. Това посочва Ричард Бронз, шеф на подразделението за геополитика в "Енерджи аспектс" (Energy Aspects).


Цените на повечето зеленчуци са по-ниски на борсите у нас тази седмица, докато плодовете са по-скоро в посока нагоре, показват данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), публикувани в седмичния ѝ бюлетин.


Златото е толкова скъпо, колкото не е било никога - тази седмица цената за тройунция достигна 2882 долара. Част от обяснението е свързано с опасенията за търговска война между САЩ и Китай, тъй като златото винаги е било „сигурно пристанище" в несигурни времена, пише АРД.


Общите покупки на злато, в това число извънборсовите сделки, достигнаха 4974 тона през миналата година спрямо 4899 тона през 2023 година.


Тръмп обаче посочи, че в средата на този месец ще бъдат "разширени" митата върху вноса в САЩ на петрол и природен газ. На фона на това изявление цените на черното злато се повишиха за кратко на международните пазари, след което отбелязаха понижение.


Причината е, че по време на 15-дневния празник за Нова година, която се отбелязва на 29 януари, китайците традиционно си подаряват злато, за да си пожелаят благополучие, богатство и здраве.


Цената ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на хлебната пшеница за доставка през февруари в Чикаго е нагоре с 4 долара до 235 долара за тон. Във Франция остава без промяна на 235 евро за тон, в Украйна качва с 2 долара до 241 долара за тон, в Русия също е без промяна на 237 долара за тон.


Почти всички основни хранителни продукти, плодове и зеленчуци поскъпват на борсите у нас, показват данните от тазседмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ). Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро в България, през седмицата се повиши с 0,45 процента до 2,214 пункта.