АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Всеки пети пазарен участник прилага роботизирана търговия на електрическа енергия. Българска независима енергийна борса, дъщерна компания на БФБ, е лицензирана да организира борсов пазар на електрическа енергия в България през 2014 г.
То съдейства на търговски вериги за връзка с български производители на плодове и зеленчуци, като това се случва, след като в предишни срещи от земеделското министерство предложиха на търговските вериги да им предоставят подробна информация за сезонното производство на плодове и зеленчуци в страната по региони.
Крайният резултат от дейността на „Лукойл“ е, че загубите се трупат в предприятието в България, не се плаща корпоративен данък, а печалбата се изнася в чужбина. Това става чрез фирмата посредник "Литаско“, която купува от руския "Лукойл" суров петрол и го продава на рафинерията в България.
В класацията трите най-печеливши компании от основния борсов индекс SOFIX са "Адванс Терафонд" АДСИЦ, "Софарма" АД и "Еврохолд България" АД, в топ три на губещите компании от SOFIX са "Монбат" АД, "Телелинк Бизнес Сървисис Груп" АД и "Доверие Обединен Холдинг" АД.
КЕВР обсъди издаването на лиценз за работа на две газови борси - държавния "Газов Хъб Балкан" ЕАД и частната "Българска енергийна търговска платформа" АД. И двата оператора ще организират борсов пазар на природен газ, като лицензиите им са за срок от 35 години.
Комисията за енергийно и водно регулиране проведе открити заседания за обсъждане на доклади във връзка с внесени заявления от „Газов Хъб Балкан“ ЕАД и от „Българска енергийна търговска платформа” АД за издаване на лицензия за осъществяване на дейността „организиране на борсов пазар на природен газ“.
Ресурсът ще се управлява от „Силвърлайн Партнърс” ООД. Това е името, под което ще оперира избраното за изпълнител в процедурата за избор на финансов посредник обединение „Бългериан Мецанин Партнърс“ ДЗЗД. Партньори в него са: Евгени Ангелов, Диана Аладжова, Иван Христанов, Лоид Шулц и „Ривър Стикс Кепитал“ ЕАД.
"Чайкафарма Висококачествените лекарства" АД започна първия борсов ден на дванадесетия месец от тази година при цена на акциите си от 12.70 лева за един брой, което означава, че компанията струва 1 043 940 000 лева.
Допълнителният ресурс от 56.3 млн. лв. идва от Оперативна програма „Иновации и конкурентност“ (ОПИК) 2014-2020. Първоначално той беше предвиден за Фонд за технологичен трансфер (ФТТ) и беше обявена обществена поръчка за избор на финансов посредник.
По време на инициативата всички индивидуални инвеститори (физически лица) ще могат да закупят или продадат акции от основен пазар на БФБ без такси и комисиони към Борсата, Централен депозитар и участващ в инициативата инвестиционен посредник или банка