АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Централната банка прогнозира към момента средна цена на петрола от 65 долара за барел през 2025 г. и от 60 долара за барел през 2026 г. Централната банка ще преразгледа своите прогнози на следващото си заседание на борда на 25 април.


Напрегнатата геополитическа ситуация в света, непредсказуемата тарифна политика на САЩ, разочароващите показатели на американския и европейския износ на пшеница и оптимистичните перспективи за новата реколта поддържат сериозна динамика на световните зърнени пазари. Това отбелязват експертите на Софийската стокова борса (ССБ) тази седмица.


В подготовката за тазгодишния туристически сезон Хърватия е провела силни промоционални кампании на най-големите търговски панаири в света, с особен акцент върху ключови пазари, където според „последните прогнози Хърватия продължава да бъде желана туристическа дестинация, предлагаща добро съотношение цена - качество“.


От началото на годината се наблюдава тенденция за купуването на винетки за по-кратък период и с едномесечния допълнителен срок шофьорите ще може да планират купуване на годишна винетка на по-ниска цена.


При определяне на прогнозната стойност е посочено, че тя е и пределна, т.е. – участниците при подготовка на офертата си не могат да надвишават определената от възложителя прогнозна стойност на поръчката. Ползването на този критерий дава възможност на възложителя, да избере не само най-икономически изгодна оферта, но и такава, която дават по-високо качество. Освен това в конкретната поръчка превес е даден на цената, тъй като...


В закона ще се включат 22 продукта, като това е проектосписък, който съдържа най-нужните хранителни продукти. Веригата доставки е основно разделена на две части: от производителя до първия изкупвач, като ще бъде създаден регистър на изкупвачите, а те ще имат правото да купуват от фермерите на цена, която не е под себестойност, плюс 10% от стойността на съответния продукт.


Нестабилната търговска политика на САЩ, съпроводена с налагане и последваща отмяна на определени мита върху вноса в страната, предизвика известен стимул в цените на основните фючърсни контракти отвъд Океана. На този фон пшеницата намали "слизането" си надолу към дъното. Основните зърнени фючърси в Чикаго и Париж отчетоха поскъпване.


Документът има няколко цели. „Първата е земеделският производител и преработвател, който е доставчик на доставчика на веригите, наистина да получи справедлива цена за произведената от него продукция. Ние виждаме, че голяма част от добавената стойност по веригата остава не при производителя, фермера или преработвателя, а при търговеца. По този начин, регулирайки тези отношения, сме убедени, че това ще окаже влияние в цените“,...


В седмицата от 4 до 7 март цената ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на хлебната пшеница за доставка през април в Чикаго отново се понижава с 3 долара до 237 долара за тон. Франция също не очаква успехи в търговете за износ и котировките слизат с нови 9 евро до 220 евро за тон. Украйна остава на старата си цена от 250 долара за тон, а Русия добавя 1 долар до 249 долара за тон.


Това са АЕЦ „Козлодуй“ - 150 лв./МWh; Производителите на електроенергия от кондензационни централи на въглища - 300 лв. плюс умножената по 1.32 средномесечна цена на тон СО2 емисионни квоти за MWh; и други.