АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
На Софийска Стокова Борса търговията в подкръг "Зърно" остава спокойна и котировките бяха предимно от страна на купувачите, с изключение на хлебната пшеница, която се предлагаше на 388 лева за тон, с доставка до купувач (DAP), а купувачите бяха на 300 лева за тон.
През първата седмица на 2024 г. промените в цените на основните зърнени стоки на световните борсови пазари бяха незначителни, отчитат експертите на Софийската стокова борса (ССБ).
Цената ФОБ на хлебната пшеница в Чикаго падна с 6 долара до 252 долара за тон. Във Франция цената на пшеницата намалява с 2 евро до 231 евро/тон, а Украйна и Русия са на старите си цени от съответно 194 и 260 долара за тон.
Промените в цените на основните зърнени стоки на световните борсови пазари и през тази седмица са минимални и при повечето от тях вървят в посока надолу, информират експерите на Софийската стокова борса.
Покачването на цените на повечето зърнени стоки по световните борсови пазари спира в последната седмица на юли, отчитат експертите на Софийската стокова борса. Поскъпването, което се наблюдаваше, се дължеше на притесненията от оттеглянето на Русия от "зърнената сделка".
Понижението на цените на основните зърнени стоки на световните борсови пазари продължава. В САЩ цената ФОБ на хлебната пшеница падна с още 4 долара до 259 долара за тон, а тази във Франция отстъпва с 4 евро до 239 евро/тон. Украйна котира пшеницата без промяна на старата цена от 260 долара за тон, а също се отнася и за Русия - 265 долара за тон.
На ССБ през седмицата традиционно се търгуваше основно с енергоносители: сделки имаше за автомобилен бензин А95Н от 2060 до 2141,67 лв./хил.л., за дизелово гориво Б6 на 2230-2395 лв./хил.л. и за газьол за ПКЦ в диапазон от 2000,41 до 2177,02 лв./хил.л.
Приетите промени в Методиката за определяне на цените на електрическата енергия на ДПИ са в изпълнение на мерките за ограничаване на негативното влияние на високите борсови цени върху голяма част от небитовите потребители
Обявеното леко редуциране на производството на пшеница вследствие на неблагоприятните агрометеорологични условия в Австралия и Аржентина, както и раздвижването в експорта бяха основните фактори за възходящо развитие на цените на двата основни зърнени контракта по световните борсови пазари.
Авангардната платформа дава възможност на пазарните участници на българския капиталов пазар първи в Източна Европа да се възползват от най-съвременните технологии за борсови оператори.