АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Нестабилната търговска политика на САЩ, съпроводена с налагане и последваща отмяна на определени мита върху вноса в страната, предизвика известен стимул в цените на основните фючърсни контракти отвъд Океана. На този фон пшеницата намали "слизането" си надолу към дъното. Основните зърнени фючърси в Чикаго и Париж отчетоха поскъпване.


Геополитическата обстановка оказва сериозно влияние върху активността (особено спекулативната) на световните борсови пазари, отчитат експертите на Софийската стокова борса (ССБ). След ярките нараствания на цените на основните зърнени стоки през изминалите петнадесет дни, тази седмица донесе успокоение на котировките.


Търговският оборот нараства с 4.9% спрямо август 2023 г., показват календарно изгладените данни на НСИ.


На Софийска Стокова Борса търговията в подкръг "Зърно" остава спокойна и котировките бяха предимно от страна на купувачите, с изключение на хлебната пшеница, която се предлагаше на 388 лева за тон, с доставка до купувач (DAP), а купувачите бяха на 300 лева за тон.


Общият индекс на цените на износа през 2023 г. е 92.9%, което е намаление с 33.0 процентни пункта спрямо предходната година.


През първата седмица на 2024 г. промените в цените на основните зърнени стоки на световните борсови пазари бяха незначителни, отчитат експертите на Софийската стокова борса (ССБ).


Като цяло през миналата година глобалните държавни инвестиционни фондове са инвестирали 20 процента по-малко средства, отколкото през 2022 г., въпреки че повечето големи фондови пазари по света отчетоха нарастване на борсовите индекси.


Цената ФОБ на хлебната пшеница в Чикаго падна с 6 долара до 252 долара за тон. Във Франция цената на пшеницата намалява с 2 евро до 231 евро/тон, а Украйна и Русия са на старите си цени от съответно 194 и 260 долара за тон.


Промените в цените на основните зърнени стоки на световните борсови пазари и през тази седмица са минимални и при повечето от тях вървят в посока надолу, информират експерите на Софийската стокова борса.


Индексът на цените на производител в селското стопанство за второто тримесечие на 2023 г. се понижава с 6.4% спрямо същото тримесечие на 2022 г. в резултат на понижение на индекса на цените на продукцията от растениевъдството с 19.5%, докато при индекса на продукцията от животновъдството се наблюдава повишение с 14.8%.