АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Икономиките на Западните Балкани през 2025 г. се очаква да отчетат умерен растеж до средно 3,7 на сто, прогнозират анализаторите на Световната банка в доклад. Икономическият растеж на Албания, Босна и Херцеговина, Косово, Черна гора, Северна Македония и Сърбия ще бъде с 0,2 процентни пункта по-висок от прогнозирания през пролетта на тази година.
Гражданите на Босна и Херцеговина в момента са най-многобройните чуждестранни работници в Хърватия, следвани от работниците имигранти от Непал, които към момента са повече от работниците от Сърбия, съобщава агенция ХИНА. Това беше заявено по време на конференция под надслов „Хърватски дни на сигурността“, която се провежда в Опатия в периода 16-18 октомври.
През първата половина на 2024 г. в Босна и Херцеговина са издадени 3230 разрешителни за работа на чуждестранни граждани.1400 от разрешителните са за Федерация Босна и Херцеговина, 1538 са за другата част на Босна и Херцеговина - Република Сръбска, а 292 са за окръг Бръчко.
Те се внасят от Турция, Северна Македония, Китай, Босна и Херцеговина. Използват се най-вече при изграждане на електрически инсталации за жилищни, търговски и други обекти за обществено ползване. През последните години нараства търсенето им и поради бума в строителството.
През 2023 година в Сърбия са издадени общо 52 171 разрешителни за работа на чуждестранни граждани. От тях 9872 са били за жени. Най-много разрешителни са издадени на граждани на Китай, Русия и Турция, Индия, Куба, Северна Македония, Непал и Босна и Херцеговина.
Ръководителят на мисията на МВФ в Босна и Херцеговина Алина Янку заяви на пресконференция в Сараево, че окуражаващите показатели са по-висок темп на растеж от 3 % и по-нисък процент на инфлация, който се очаква да зпадне от 6,1 % през 2023 г. на 3% през тази година.
Възможностите за подобряване на бизнес сътрудничеството, търговията и икономическите отношения между Италия и отделните балкански държави, включително Албания, Босна и Херцеговина, България, Кипър, Хърватия, Гърция и Република Северна Македония бяха обсъдени на двудневен форум "Italian Balkan Trade Summit",
За 400 дни трябва да бъде завършен ремонтът на пътя от местност Босна до малкотърновското село Визица. Това съобщи заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Найденов, който направи първа копка на обекта заедно с областния управител на област Бургас Пламен Янев.
Проектът на БТПП се изпълнява в консорциум от 15 организации от Словения, Австрия, България, Унгария, Сърбия, Босна и Херцеговина, Чехия, Хърватия, Германия, Унгария, Словакия.
Миналата година сръбската сливовица беше официално включена в списъка на ЮНЕСКО за нематериално културно наследство. Ракията се изнася най-вече за Хърватия, Босна и Херцеговина, Черна гора, Германия и САЩ, но е започнал износ и за Азербайджан, Литва и Латвия.