EUR 1.9558
USD 1.8981
CHF 2.0771
GBP 2.3369
CNY 2.5891
you tube
mobile version

Босна диверсифицира газовите си доставки

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Босна диверсифицира газовите си доставки

mail15:59 | 17.12.2024прегледи 608 коментарикоментари 0


Босна, която е изцяло зависима от руския газ, откри възможност за диверсификация на газовите си доставки, съобщиха местните медии.

Законът, който бе приет от долната камара на парламента на мюсюлманско-хърватската полуавтономна част на Босна, предвижда изграждането на междусистемна газова връзка с Хърватия. За да влезе в сила, законът трябва да бъде приет и от горната камара (Камарата на народите).

Проектозаконът за газопровода бе подкрепен от 76 депутати, против са били 14, а пет са се въздържали. 

Представители на посолството на САЩ, което подкрепя закона, присъстваха през целия ден на заседанието на долната камара, посочва Радио Сараево.

Против закона бяха депутатите от основната партия на хърватите в Босна Хърватска демократична общност (ХДО).

Новата междусистемна газова връзка се предвижда да свърже газовата система на Босна с тази на Хърватия, по-специално с терминала за втечнен природен газ (LNG) на хърватския остров Крък. 

Това ще помогне на Босна и нейните 3,5 милиона жители да не бъдат изцяло зависими от руския газ: 100 процента от газа в Босна (225 милиона кубични метра за 2023 г.) идва от Русия през единствената междусистемна връзка, която е тази със Сърбия, в източната част на страната, отбелязва Франс прес.

Белград също е почти напълно зависим от Москва за доставките си на газ, като за 2023 г. близо 94 процента от използвания в Сърбия газ е бил руски.  

Изграждането на новата междусистемна газова връзка се обсъжда от няколко години в Босна, която след края на междуетническата война през 1995 година е разделена на две полуавтономни части сръбска (Република Сръбска) и босненско-хърватска (Федерация Босна и Херцеговина), свързани с общи държавни институции.

Лидерът на основната хърватска политическа партия в Босна, Хърватска демократична общност, Драган Чович провали приемането на закона през 2021 г. - той смята, че междусистемната връзка трябва да бъде изградена и управлявана от нова, доминирана от хърватите компания, а не от държавната компания “БХ Газ” (BH Gas), управлявана според него от босненските мюсюлмани. 

 Ако законът отново бъде блокиран от хърватските депутати в горната камара, решението ще зависи от Конституционния съд./БТА


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg