АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


От водещите четири автомобилни пазара в Европа, най-солен спад на продажбите на нови пътнически автомобили беше отчете във Франция (с 6,2%), Италия (с 5,8%) и Германия (с 2,8%), като единствено в Испания беше отчетен растеж с 5,3 на сто.


Продажбите на автомобили в Китай са намалели през януари с 12 на сто спрямо същия месец на 2024 година. Това сочат данни на организацията Китайска автомобилна асоциация (CPCA).


Кафето "Арабика" е световен еталон за фючърсни договори за кафе, които се търгуват на ICE. Арабика представлява 75% от световното производство и се култивира най-вече в Бразилия (40% от общото предлагане в света) и Колумбия. IСорт "Робуста" e 25%, произвежда се във Виетнам и Индонезия.


През 2023 г. най-голяма е стойността на направените преки чуждестранни инвестиции в промишлеността - 104,6 млн. евро. Следват сектор "Професионални дейности и научни изследвания; административни и спомагателни дейности" - 18,5 млн. евро, сектор "Операции с недвижими имоти" - 5,2 млн. евро и сектора на услугите (търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети; транспорт, складиране и пощи; хотелиерство и ресторантьорство) - 4...


Производителите на леки автомобили и микробуси са изправени пред риска от глоби в размер до 16 милиарда евро или необходимостта да направят значителни разходи за привеждане на моделите в съответствие с климатичните изисквания на ЕС.


Държавният съвет на КНР ще наложи мита върху вноса на американски енергийни ресурси от 10 февруари 2025 г. Според постановлението на Държавния съвет петролът ще се облага с мито от 10 %, а въглищата и втечненият природен газ - с 15 %. Освен това мито от 10% ще бъде наложено на американските многолитрови автомобили, пикапи и селскостопанска техника.


Световните цени на кафето сорт арабика достигнаха рекордни върхове над 3,60 долара за либра (1 либра е приблизително 0,45 кг – бел. ред.), тъй като Бразилия, най-големият производител в света, разполага с малко останали за продажба зърна, а притесненията относно предстоящата реколта остават.


Данните за декември 2024 г. показват, че през последния месец на миналата година новорегистрираните в ЕС автомобили са били с 5,1 на сто повече в сравнение с година по-рано.


В Япония широката публика не приема еднозначно електрическите автомобили и това поражда хипотезата, че интеграцията им на най-вероятно пазара ще е бавен процес.


Новата регулация забранява вноса и продажбата на хардуерни и софтуерни системи за такива автомобили, както и цели свързани автомобили, от Китай и Русия. Забраната все пак е насочена в бъдещето. Ограниченията за софтуера трябва да влязат в сила от 2027 г., а за хардуера - от 2030 г.