АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Президентът на Бразилия Луиз Инасио Лула да Силва заяви, че Виетнам страна може да купи до 50 самолета от бразилския авиостроител "Ембраер" (Embraer), както и че бразилска компания може да инвестира 100 млн. долара в завод за преработка на месо в азиатската страна.


За целта Министерството на енергетиката вече проведе консултации с акционерите на големите международни консорциуми, разработващи големите находища в страната. Скоро Казахстан ще представи обновен план за компенсация на преизпълнените обеми петрол след януари 2024 г. Според плана основната тежест от съкращенията на производството ще падне върху предходните месеци.


Кафето "Арабика" е световен еталон за фючърсни договори за кафе, които се търгуват на ICE. Арабика представлява 75% от световното производство и се култивира най-вече в Бразилия (40% от общото предлагане в света) и Колумбия. IСорт "Робуста" e 25%, произвежда се във Виетнам и Индонезия.


Световните цени на кафето сорт арабика достигнаха рекордни върхове над 3,60 долара за либра (1 либра е приблизително 0,45 кг – бел. ред.), тъй като Бразилия, най-големият производител в света, разполага с малко останали за продажба зърна, а притесненията относно предстоящата реколта остават.


Турското кафе се приготвя от висококачествени кафени зърна с произход от Бразилия и Централна Америка, в повечето случаи се пече бавно, след което бива смляно много много фино.


Споразумението включва установяване на квоти за внос на определени селскостопански продукти от държавите от Меркосур, сред които са Аржентина, Бразилия, Парагвай и Уругвай.


Норвежки апелативен съд обяви, че е отсъдил в полза на правителството по дело, заведено от екоактивисти, настояващи за временна забрана за разработването на три петролни и газови находища, предаде Ройтерс.


Призивът идва преди срещата на върха на организацията от 22 до 24 октомври в Казан, столицата на република Татарстан в рамките на Руската федерация. Групата, в която отначало влизаха само Бразилия, Русия, Индия и Китай, вече включва и Южна Африка, Египет, Етиопия, Иран и ОАЕ.


Повечето от кафето, внесено през 2023 г., идва от 2 държави - Бразилия (921 900 тона, или 34 на сто от общия внос извън ЕС) и Виетнам (652 000 тона, или 24 на сто). Те са следвани от Уганда (206 500 тона, 8 на сто), Хондурас (168 800 тона, 6 на сто), Индия (118 100 тона, 4 на сто), Колумбия (112 700 тона, 4 на сто), Перу (83 000 тона, 3 на сто) и Индонезия (68 300 тона, 2 на сто).


Най-много са от Куба – 48 и от Турция – 30. Имало също посетители от Алжир, Бразилия, Виетнам, Египет, Еквадор, Израел, Индия, Тунис, Хондурас, Южна Корея, Япония, Чили, както и от цяла Европа. Увеличават се и румънските туристи, както и тези от Русия, Германия, Литва, Чехия, Португалия и др.