АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Новите американски санкции срещу руски финансови институции са основната причина за нестабилността на валутния пазар в страната, но курсът на рублата в средни и дълги срокове ще се движи от фундаментите на икономиката, обяви Руската централна банка в доклад, цитиран от Ройтерс.
Австрия, България, Полша, Румъния и Словакия се присъединиха към Чехия и Италия в опит да попречат на възможността производители на автомобили да бъдат изправени пред тежки санкции от следващата година. От 2025 г. ЕС ще намали горната граница на средното ниво на емисии на нови превозни средства до 94 грама/км спрямо досегашното ниво от 116 г/км.
Китай отново обяви въвеждането на "временни антидъмпингови мерки" върху вноса на брендита от ЕС, сред които и коняк, след като излезе с подобно съобщение миналия месец, на фона на търговското напрежение между Пекин и Брюксел, предаде Франс прес. Все още не е ясно дали тези мерки, които ще бъдат въведени от петък (15 ноември) , са нови или са продължение на вече съществуващите.
Двете страни, които вече си сътрудничат във военната и икономическата сфера, обявиха че укрепват допълнително връзките си след две години на планиране. Както Иран, така и Русия са предмет на международни санкции.
Белгия призова ЕС да забрани руския втечнен природен газ (LNG), предупреждавайки, че компаниите не могат да развалят дългосрочни договори, освен ако блокът като цяло не наложи санкции, съобщи в четвъртък "Файненшъл таймс", цитирайки министъра на енергетиката на Белгия.
Съдът потвърди глоба за "Гугъл" от 2,4 млрд. евро и нареди на Apple да внесе 13 млрд. евро данъци в Ирландия. Това е втората най-тежка финансова санкция, налагана някога от ЕС по антимонополно дело.
Икономическите санкции, наложени от Запада на Русия, ще останат в сила "десетилетия", въпреки натиска икономиката на Русия нарасна с 4,7% през първата половина на тази година.
Целта на процедурите при прекомерен дефицит е да накарат държавите членки да контролират своите бюджети. На теория процедурите могат да доведат до скъпи санкции, но това никога досега не се е случвало.
Съветът на ЕС съобщи, че удължава до 31 януари 2025 г. икономическите санкции срещу Русия, наложени заради войната в Украйна. Първоначално санкциите бяха въведени преди 10 години и разширени през 2022 г., се отбелязва в съобщението.
Близо 90% от руския внос вече се урежда в рубли и китайски юани. Западните санкции принудиха вносителите да се откажат от долари и евро, но те се оплакват от трудности. "Юаните вървят зле", признава един от тях.