АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
БРИКС прие нови шест държави
Шест държави, включително Иран и Саудитска Арабия, бяха поканени днес да се присъединят към блока на развиващите се икономики БРИКС, съобщиха световните агенции и БТА.
Аржентина, ОАЕ, Египет, Иран, Саудитска Арабия и Етиопия ще се присъединят към БРИКС от 1 януари 2024 г. отбелязва Асошиейтед прес, като цитира съобщението, направено на срещата на върха на организацията от южноафриканския президент Сирил Рамапоса, чиято страна е настоящият председател на БРИКС.
Понастоящем БРИКС се състои от развиващите се икономики Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка. На срещата на върха тази седмица те се споразумяха да разширят блока. Това е второто решение за разширяване на БРИКС след създаването му през 2009 г. като съюз между Бразилия, Русия, Индия и Китай. През 2010 г. към него се присъедини Южна Африка.
БРИКС представлява около 40% от световното население и над една четвърт от световния БВП.
Трима от другите лидери на групата участваха в срещата на върха и присъстваха заедно с Рамапоса на обявяването, включително бразилският президент Луиз Инасио Лула да Силва, индийският премиер Нарендра Моди и китайският президент Си Цзинпин.
Руският президент Владимир Путин участваше виртуално, след като през март Международният наказателен съд издаде заповед за ареста му заради отвличането на деца от Украйна. Москва беше представлявана от външния министър Сергей Лавров.
Решението за присъединяване на още 6 страни цели да засили влиянието на блока, който е обещал да се застъпва за интересите на "глобалния Юг", отбелязва Ройтерс. Възможно е разширяването да проправи път за още десетки заинтересовани страни, желаещи да се присъединят. Интерес към присъединяване са изразили над 40 страни според южноафрикански представител. Официални искания са подали 22 от тях.
Днешното решение за приемане на Иран в БРИКС - блок от бързо развиващи се страни, който досега обединяваше Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, е "стратегически успех за външната политика" на тази страна, каза високопоставен ирански служител, цитиран от Франс прес.
"Пълноправното членство в групата на нововъзникващите световни икономики представлява историческо събитие и стратегически успех за външната политика на Ислямската република“, написа в социалната мрежа "Екс" (бивш "Туитър") политическият съветник на иранския президент Ебрахим Раиси, Мохамед Джамшиди.
Приемането на Етиопия в БРИКС е "връхна точка“ за втората по население страна в Африка, каза днес етиопският премиер Абий Ахмед, цитиран от АФП.
Президентът на Обединените арабски емирства (ОАЕ), Мохамед бин Зайед Ал Нахаян, каза днес, че оценява приемането на страната си в БРИКС и я определи като "важна организация", предаде Ройтерс.
"Очакваме с нетърпение един продължаващ ангажимент за сътрудничество за напредъка, достойнството и в полза на всички държава и хората по целия свят", написа президентът на ОАЕ в социалната мрежа "Екс".
Руският президент Владимир Путин благодари днес на южноафриканския си колега Сирил Рамапоса за председателството на срещата на върха на БРИКС и за усилията му за разширяване на блока. Руският лидер говори по видеоконферентна връзка по време на закриващата пресконференция след тридневната среща в Йоханесбург.
Бразилският президент Луиз Инасио Лула да Силва каза днес, че интересът на други страни да се присъединят към БРИКС показва, колко е уместен стремежът ѝ за нов световен икономически ред.
"Ще останем отворени за нови кандидати", каза Лула на пресконференция в Йоханесбург.
По време на срещата на върха в Република Южна Африка (РЮА) БРИКС прие също резолюция да проучи в бъдеще създаването на "нова валута за взаимни разплащания", посочва Ройтерс.
Разширяването на БРИКС ще даде нов импулс на механизма за сътрудничество на блока, каза днес китайският президент Си Цзинпин.
Това разширяване отрази решимостта на БРИКС да постигне единство и сътрудничество, допълни китайският лидер.
БРИКС реши по-рано днес да покани за нови членове на блока още шест държави - Аржентина, Египет, Иран, Етиопия, Саудитска Арабия и ОАЕ, посочва Ройтерс.
Държавите от БРИКС дадоха задача на своите министерства на финансите и централни банки да разгледат възможността за пускане на инструменти и платформи за разплащане, основани на националните валути. Това съобщи президентът на РЮА Сирил Рамапоса, цитиран от ТАСС.
"Отбелязахме, че съществува глобална тенденция за използване на местни валути като алтернатива (на съществуващите схеми) за финансови разплащания и алтернативни разплащателни системи. В рамките на БРИКС сме готови да използваме възможностите за подобряване на стабилността, надеждността и справедливостта на глобалната финансова архитектура. В тази връзка лидерите от БРИКС дадоха задача на министрите на финансите и управителите на централните банки, съгласно установения ред, да разгледат възможността за въвеждане на местни валути, платежни инструменти и платформи, и да предоставят отчет (за резултатите) пред лидерите на БРИКС преди следващата среща на върха", каза Рамапоса.
Tweet |
|