АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Британската преса за БГ работници
Темата за притока на българи и румънци във Великобритания след 1 януари, когато отпадат ограниченията за тях на британския трудов пазар, отново е водеща за няколко британски издания. Управляващата коалиция е разделена по отношение на плановете на премиера Дейвид Камерън да ограничи достъпа на мигранти от страни от ЕС до британските социални придобивки, пише Daily Mail. Против това са либералдемократите. Кметът на Лондон Борис Джонсън обаче подкрепя ограничителните мерки и подчертава, че е дошло време Великобритания да затегне контрола на условията, при които европейски мигранти идват в страната, допълва изданието. Вестникът посочва, че плановете предвиждат на новите мигранти от ЕС да се забрани да искат социални помощи през първите 12 месеца от пребиваването си в страната. Каквото и да направи Камерън, той ще се сблъска с яростната опозиция на ЕС, но това няма да помогне на 1 милион безработни младежи във Великобритания. И без притока на румънци и България те вече трудно могат да си намерят работа, защото са в конкуренция с огромен брой мигранти от други европейски страни, посочва изданието.
Daily Express пък съобщава, че под неговата петиция за блокиране на мигрантската вълна от Румъния и България вече са се подписали 150 000 души.
Daily Telegraph пише, че от 2007 г. насам британското вътрешно министерство не е отхвърлило нито едно искане на британски работодател за издаване на разрешително за работа за български имигранти въпреки уверенията на властите, че британците имат предимство при назначаване на работни места във Великобритания. Информацията съобщил посланикът на България в Лондон Константин Димитров, пише британският вестник. Димитров заявил, че не е чувал за отхвърляне на молба за издаване на разрешително за работа за българин, въпреки че на британската Агенция за граничен контрол било наредено да отказват искания за разрешително, ако се намерят подходящи британски работници. При това положение възниква безпокойство дали ограниченията за българите и румънците от приемането им в ЕС през 2007 г. изобщо са функционирали.
Tweet |
|