EUR 1.9558
USD 1.8157
CHF 2.0822
GBP 2.3511
CNY 2.5324
you tube
mobile version

Британски гиганти срещу Камерън

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Британски гиганти срещу Камерън

mail17:45 | 17.01.2013прегледи 494 коментарикоментари 0


С наближаването на ключовата реч на британския премиер Дейвид Камерън за Европа, големите британски компании се опасяват все повече от отрицателните последици за бизнеса от евентуално отдалечаване на страната от Европейския съюз или излизането й от него, информира AFP.
Премиерът консерватор възнамерява да направи изказване в петък в Холандия, в което да обещае мащабно предоговаряне на отношенията на страната си с Европейския съюз. Мястото не е официално обявено, но според някои медии това ще стане в Амстердам.

Ръководителите на компании от месеци изразяват публично опасенията си, че може да се стигне до скъсване на отношенията с еврозоната - основен търговски партньор на Великобритания, чиято разклатена икономика може отново да отчете спад за четвъртото тримесечие. Компаниите са против такова развитие, след като 50% от нашия износ е към Европа, предупреди Джон Кридланд, генерален директор на конфедерацията на работодателите (СBI) в новогодишните си пожелания. Видни личности от деловите среди като Ричард Бронсън, основател на групата Virgin, както и ръководителите на рекламната група WPP или телекомуникационната компания BТ също изразиха опасения от евентуален процес на предоговаряне. В отворено писмо, публикувано във в. "Financial Times" те посочват, че това "всъщност ще означава да се постави в опасност нашето членство в ЕС и да се създаде вредна за британските предприятия несигурност". Камерън, който е под натиска на евроскептичните консерватори и антиевропейската Британска партия за независимост UKIP, още не е изяснил напълно намеренията си, но обеща обществена консултация. Според него обаче референдум "в краткосрочен план" за принадлежността на страната към ЕС "няма да бъде правилния отговор". "Референдумът е непредсказуем инструмент, както стана ясно на Жак Ширак (на референдума за европейската конституция през 2005 година, когато отрицателният вот победи - бел. р.)", изтъкна професор Иън Бег от Европейския институт към Лондонското училище по икономика и политически науки. По думите му цялата тази работа може да свърши зле и има опасност Великобритания да бъде извадена от ЕС, а това е много тревожна перспектива за икономическите лидери. "Най-големият риск за Великобритания е да се стигне до пресъхване на чуждестранните инвестиции, което ще намали капацитетите й за износ към основния й пазар - Западна Европа", предупреди той. Така например японските автомобилостроители, които произвеждат коли на Острова за европейския пазар, ще бъдат разколебани да правят нови инвестиции. Такава операция може да се окаже опасна и за лондонското Сити. Ако страната излезе от ЕС, финансовият център вече няма да има тежката дума при финансовото регулиране от Брюксел, на което въпреки всичко ще бъде подложено в много голяма степен. За разлика от големите компании ръководителите на средни и малки предприятия изглеждат по-скоро благосклонни към евентуално предоговаряне на отношенията с Брюксел. Според проучване на Британските търговски камари сред техните членове относително мнозинство от предприятията (47%) поддържат по-дистанцирани отношения с ЕС, но са за запазване на членството на Великобритания; 26% се обявяват за запазване на статуквото, 12% биха искали страната да излезе от ЕС, а 9% искат по-голяма интеграция./БТА
 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg