EUR 1.9558
USD 1.9037
CHF 2.0822
GBP 2.3526
CNY 2.6253
you tube
mobile version

Брокери на имоти против законопроект на ИТН

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Брокери на имоти против законопроект на ИТН

mail11:05 | 12.02.2025прегледи 107 коментарикоментари 0


Брокери на недвижими имоти от цялата страна са против законопроект, предвиждащ създаване на частна Камара на брокерите. Опасяват се от монополизиране на бранш „Недвижими имоти“ и унищожаване на малкия и среден бизнес в сектора=

Национално сдружение брокери на имоти внесе Петиция в Народното събрание срещу законопроект за посредническата дейност при сделки с недвижими имоти, предвиждащ създаване на частна Камара на брокерите. Това е третият пореден опит за „прокарване“ на един и същи законопроект, съставен от група лица с цел ограничаване на достъпа до професията „Брокер недвижими имоти“ и извличане на лична финансова изгода посредством Камара на брокерите.

От 15 години същите лица неуспешно се домогват да „приватизират“ бранш недвижими имоти и да контролират посредническата дейност в България. Петицията е подписана до този момент от 427 брокери от цялата страна.

Законопроектът за Камарата на брокерите е съставен от ЮЛНЦ в частна полза Национално сдружение „Недвижими имоти” (НСНИ), съставляващи едва 6 % от действащите над 5 000 агенции за недвижими имоти в България (по данни от Търговския регистър в Сдружението членуват 337 членове). Според брокери от цялата страна и съгласно решение №454 от 25. 04. 2024 г. на Комисия за защита на конкуренцията, законопроектът за Камарата, внесен от ПП ИТН, противоречи на Закона за защита на конкуренцията, тъй като предвижда чрез силата на закона и различни мерки, задължения, такси и проверки да се ограничи конкуренцията в бранш недвижими имоти.

Резултатът от приемане на този законопроект ще рефлектира върху малките и средни агенции, които ще бъдат изправени пред алтернативата да обяват фалит или да заработят „под шапката“ на няколко по-големи агенции. Подобен сценарий беше разигран успешно в сектор оценки на недвижими имоти посредством Закона за независимите оценители.

С какво брокерите, подписали Петицията, не са съгласни?

Оспорваният законопроект предвижда да се създаде Камара на брокерите, която  да се учреди на учредително събрание от около 0,5 % от всички брокери в България. Предвижда още държавата да отстъпи на Камарата изключителни права (монопол) да издава удостоверения за правоспособност на брокерите в България; да провежда задължителни периодични обучения на брокерите в България; да одобрява програмите за обучения на брокери, осъществявани в други обучаващи организации, въпреки че те са лицензирани от Министерството на образованието и науката; да провежда изпити, да издава свидетелства за професионална квалификация на брокерите в страната и още монополни права.

Законопроектът предвижда тази частна структура да събира различни такси - встъпителни вноски за членство, членски внос, такси за вписване в регистър на брокерите, такси за издаване и преиздаване на удостоверения за правоспособност, за обучения, за изпити, глоби и други такси, чиито размери да бъдат определени от органи на камара. Така чрез камара на брокерите ще могат да се извличат огромни печалби за сметка на останалите заети в бранша - над 30 000 брокери.

Създаването на подобна монополна структура камара на брокери е в противоречие с практиката в Европейския съюз – в страните от ЕС основен регулатор е Държавата. В някои страни съществува смесена система – държавна и браншова регламентация. В нито една държава от Европейския съюз, обаче, няма изцяло браншово или частно регулиране на сектора.

Цялата петиция може да се види на страницата на сдружението.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg