АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Брутният вътрешен продукт в област Велико Търново нараства по-бързо от средния за страната спрямо населението. Работната сила е сред най-високообразованите, но застаряването на населението е предизвикателство пред пазара на труда.
Представите на академичната общност предложиха няколко послания, с които да се представя туристическият продукт на България.
А ако говорим, например, за плановете до 2027 г., очакваме, в съответствие с прогнозата за социално-икономическото развитие на нашата страна, ръст на брутния вътрешен продукт от около 13%“ - каза вицепремиерът.
Добавената стойност, осигурена през 2022 г. от трети страни за автомобилния сектор на Евросъюза, е била с 54 на сто по-висока спрямо 2010 г., когато е възлизала на 51,1 млрд. евро. Тя обаче намалява със 7 на сто в номинално изражение спрямо 2015 г., когато достига 84,4 млрд. евро.
Очакваното бюджетно салдо по консолидираната фискална програма (КФП) към края на ноември възлиза на 1,9 процента от прогнозния брутен вътрешен продукт на страната.
Брутният вътрешен продукт (БВП) на Чехия се увеличава с 0,4 на сто на тримесечна основа в сравнение с ръст от 0,2 на сто през предишното.
"Софарма" АД отчита спад в продажбите през октомври от 8 на сто спрямо същия месец на предходната година, в т.ч. 2 процента спад на продажбите на вътрешен пазар и 10% на продажбите за износ.
Средният брутен месечен доход през второто тримесечие възлиза на 2398 евро, при 2262 евро през същия период на 2023 г. Средният брутен месечен доход през второто тримесечие на 2024 г., сезонно коригиран, възлиза на 2475 евро и се е увеличил с 1,6% в сравнение с първото тримесечие на 2024 г.
Основен акцент бе поставен върху създаването на общ туристически продукт – "Бранд Балкани", и подобряването на въздушната свързаност между балканските столици. Министър Милошев се срещна с колегите си от Италия Даниела Сантанке, Гърция Олга Кефалояни, Сърбия Хюсеин Мемич, Хърватия Тончи Главина и Черна гора Симонида Кордич, както и със заместник-министъра на туризма на Турция Надир Алпаслан.
Докладът на бившия управител на Европейската централна банка и италиански премиер Марио Драги, представен през септември пред Европейския парламент, изтъкна, че ЕС се нуждае от 800 милиарда евро (868,48 милиарда долара) инвестиции годишно, или до 5 процента от своя брутен вътрешен продукт, за да бъде икономически конкурентоспособен на своите съперници САЩ и Китай.