АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
За България даннитe на Евростат, отчитащи Индекса на хармонизираните потребителски цени (HICP), сочат годишен инфлационен темп от 2 на сто през миналия месец спрямо 1,5 на сто през септември.
Тримесечният общ доход средно на лице от домакинство през третото тримесечие на 2024 г. е 3 351 лв. и нараства с 16.6% спрямо същия период на 2023 година.
През следващите четири години България ще може да извършва годишен улов на калкан в размер на 82,5 тона, което е с 10% повече спрямо досегашното разрешено количество. Същата квота е определена и за Румъния, като до момента двете държави имаха разрешен улов по 75 тона годишно.
Определеният средномесечен осигурителен доход за страната за посочения период служи при изчисляване размерите на новоотпуснатите пенсии през месец октомври 2024 г., съгласно чл.70, ал. 3 от Кодекса за социално осигуряване.
Средният брутен месечен доход през второто тримесечие възлиза на 2398 евро, при 2262 евро през същия период на 2023 г. Средният брутен месечен доход през второто тримесечие на 2024 г., сезонно коригиран, възлиза на 2475 евро и се е увеличил с 1,6% в сравнение с първото тримесечие на 2024 г.
Данъчните промени, внесени в парламента, показаха, че правителството на Орбан предлага от 2025 г. да обвърже повишаването на акцизите върху горивата, алкохола и тютюна с общия годишен темп на инфлация през юли спрямо предходната година.
Докладът на бившия управител на Европейската централна банка и италиански премиер Марио Драги, представен през септември пред Европейския парламент, изтъкна, че ЕС се нуждае от 800 милиарда евро (868,48 милиарда долара) инвестиции годишно, или до 5 процента от своя брутен вътрешен продукт, за да бъде икономически конкурентоспособен на своите съперници САЩ и Китай.
Очакваният отрицателен резултат в размер на 4 млрд. лева по салдото по консолидираната фискална програма (КФП) представлява 2 процента от прогнозния брутен вътрешен продукт на страната.
Това посочи президентът на КНСБ Пламен Димитров при представянето на изследването на ИССИО за потребителските цени и заплатата за издръжка към края на септември тази година.
За последните 12 месеца сумата по банковите заеми за жилище се е увеличила с 4,854 млрд. лева до общо 23,617 млрд. лева към края на септември, сочат данните на БНБ. Това представлява годишен ръст от 25,9 на сто. За сравнение, към края на септември 2023 година сумата по жилищните кредити възлизаше на 18,763 млрд. лева.