АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Планът за бюджета ще бъде приет със заложена цел за икономии от 6,4 милиарда евро за 2025 година. Решението бе съобщено на Брюксел по време на преговорите. За 2026 г. са предвидени икономии от 8,4 млрд. евро и по този начин Австрия ще избегне процедурата на ЕС за прекомерен дефицит.


Френският бюджет вече беше одобрен от финансовите министри на ЕС от 21 януари. Правителство трябваше да преразгледа първоначалния си план, за да изпълни изискванията за намаляване на дефицита, наложени от Брюксел.


Това е посочено в есенните прогнози на изпълнителния орган на ЕС. В новите оценки предвиждането за настоящата година е ревизирано възходящо, след като през пролетта Брюксел посочи, че очаква ръст на БВП у нас през 2024 г. от 1,9 на сто. За 2025 г. прогнозата е запазена.


Китай отново обяви въвеждането на "временни антидъмпингови мерки" върху вноса на брендита от ЕС, сред които и коняк, след като излезе с подобно съобщение миналия месец, на фона на търговското напрежение между Пекин и Брюксел, предаде Франс прес. Все още не е ясно дали тези мерки, които ще бъдат въведени от петък (15 ноември) , са нови или са продължение на вече съществуващите.


Той касае търговския спор с ЕС след решението на Брюксел да наложи митнически такси върху електрическите автомобили, внасяни от азиатската страна. Въпреки позицията на Германия, Брюксел реши да добави към вече съществуващия данък от 10% допълнителна такса от до 35% върху китайските електрически автомобили.


"Токсичната смес (от решения, приемани в Берлин и Брюксел), нанася сериозни щети в дългосрочен план на Германия в качеството й на център на автомобилната индустрия", посочва един от водещите автомобилни експерти в Германия Фердинанд Дуденхьофер.


Epиĸ Лaмбин, ĸoйтo e eдин oт глaвнитe нayчни cъвeтници нa EК в интepвю cпoдeли зa cвoятa визия зa ycтoйчивo пoтpeблeниe нa xpaни в EС. Oĸaзвa ce, чe пpoф. Лaмбин e зa нoв дaнъĸ въpxy "ядeщитe мнoгo чepвeнo мeco". Идeятa мy мoжe и дa изглeждa cтpaннa зa няĸoи, нo Бpюĸceл нaиcтинa ce гoтви имeннo чpeз дaнъци дa нaмaли пoнe мaлĸo пpeĸoмepнaтa ĸoнcyмaциятa нa мeco в EC.


От април до юни ЕС е закупил над 12,7 млрд. куб. м от Русия и 12,3 млрд. куб. м от САЩ, съобщава базираният в Брюксел мозъчен тръст "Брюгел" (Bruegel). Норвегия остава най-големият доставчик на газ в ЕС с 23,9 куб. м през второто тримесечие.


Това стана ясно по време на редовното заседание на Комитета по МСЕ, което се проведе в Брюксел. Общата им стойност е почти 169 млн. евро, от които малко над 143 млн. евро е финансирането от Кохезионен пакет на Механизма.


Има и фиксирана сума, която покрива настаняване, храна и свързаните с това разходи за всеки ден, прекаран в Брюксел или Страсбург: 350 евро. Това прави общия месечен доход около 17 000 евро, всеки депутат получава също по 29 557 евро месечно, които отиват за заплащане на неговите сътрудници.