АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Брюксел е „за” по-късното пенсиониране
Европейската комисия препоръчва значително увеличаване на пенсионната възраст в страните членки, се казва във вътрешен документ на комисията, цитиран от в. "Файненшъл таймс дойчланд", предаде Франс прес.
Според изданието Брюксел е на мнение, че възрастта за пенсиониране трябва да бъде увеличена, така че хората в активна възраст да не прекарват повече от една трета от живота си в пенсия.
Без такива реформи се очертава "болезнена перспектива, обединяваща по-малки пенсии и по-големи пенсионни вноски", е посочено в документа.
Средната възраст за пенсиониране в Европейския съюз в момента е малко над 60 години по изчисления на ЕК, тоест доста по-ниско от средното равнище в страните от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), където тя е
средно 63,5 години за мъжете и 62,3 години за жените.
Председателят на ЕК Жозе Мануел Дурао Барозу заяви през февруари в Мадрид, че според него е необходима генерална реформа на пенсионните системи в ЕС на фона на увеличаването на продължителността на живота и слабата раждаемост.
Реформата в пенсионната система в България, касаеща повишаване годините за пенсиониране и размера на осигурителния стаж, засега е в латентна форма.
Нека припомним, че социалното министерство предложи два варианта за промени в придобиването на право за пенсия.
Първият е право на пенсия да се придобива при 40 години осигурителен стаж за мъжете и 37 години за жените. Сега тези цифри са съответно 37 и 34 години.
Предвижда се минималната възраст за придобиване на право на пенсия за мъжете да бъде 63 години, а за жените 60. Този вариант предвижда от 2015 пенсионната възраст за жените да започне да се увеличава с шест месеца на всяка календарна година, докато достигне пенсионната възраст за мъжете - през 2020 г.
Втория вариант изисква повишава възрастта за пенсиониране на жените от началото на 2012 г. с четири месеца на всяка календарна година, за да се стигне 63 години - възраст за пенсиониране през 2019 г.
От 2021 г. се предвижда едновременно увеличаване на пенсионната възраст за жените и мъжете с четири месеца на година до достигане на 65-годишна възраст.
Едно от предложенията на Консултативния съвет по пенсионната реформа е таванът на пенсиите да отпадне от 1 януари 2012 г.
Друго предложение е от 2012 г. да се изплаща само действителният размер на пенсията за трудова дейност. В случай че той е по-нисък от определен гарантиран минимален размер, разликата да се изплаща от държавния бюджет чрез фонд „Пенсии, несвързани с трудова дейност“, но на базата на подоходен тест. Предвижда се гарантираният минимален размер да се определя по обективни критерии, свързани с жизнения стандарт и равнището на заетостта.
Целта на промените в пенсионната система е към 2050 г. коефициентът на заместване, който показва какъв процент от доходите от труд след това се получава като пенсия, да достигне 65-70 на сто.
Tweet |
|