АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Брюксел изисква работа, а не обещания
21 ноември е крайният срок, в който страната ни трябва да получи положителна оценка за съответствие по оперативните програми, обясни в предаването “Преди всички” на програма Хоризонт Меглена Плугчиева, депутат от Коалиция за България, зам.-председател на Парламентарната комисия по европейските въпроси и усвояване на еврофондовете. На 21 ноември изтича двегодишният срок от акредитацията на програмите и от направените първи авансови плащания, обясни бившият вицепремиер по еврофондовете. „Аз съм изумена от това, което днес пише в пресата – създава се една еуфория как всичко е провалено и изгубено – което изобщо не отговаря на истината и е редно да се поискат справките и да се покажат цифрите, за да спре този национален мазохизъм. И какво значи „отиваме в Брюксел, да се молим и там те ще ни разберат”, коментира Плугчиева.
Оценката за съответствие е нормална и рутинна процедура, която се прилага във всички 27 страни-членки на Европейския съюз, обясни Плугчиева.
Така се оценява системата за управление и контрол на отделните оперативни програми.
„Тази оценка се дава от нашата одитна агенция, която е изпратила тези оценки, и то като положителни в Брюксел, и в същото време в приложение към документите е дала и списък на пропуските, които все още има за довършване. На базата на тази информация Европейската комисия връща тези четири оценки с препоръката да бъдат отстранени последните пропуски, за да може наистина тези системи да бъдат приети като системи, работещи с положителна оценка”, каза бившият вицепремиер.
Информационната система за управление и наблюдение на средствата от Структурните инструменти на ЕС (ИСУН) има за цел да даде гаранция за контрол и сигурност при действието на информационната ни система при различните управляващи органи. Това означава, че отделните звена на министерствата, които работят с информационната система, вкарват наистина валидна информация, която може да бъде проверена и да се знае, че всеки цент отива по предназначение.
Tweet |
|