АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
БСК с реформи за по-добър бизнес климат
Въпреки добрите макроикономически параметри, ниските данъци и стабилната банкова система, бизнес средата у нас не само не отбелязва значимо подобрение в последните години, но България всяка година слиза надолу в международните рейтингови класации. По данни на Световната банка за 2012 година по качество на бизнес средата България отстъпва 2 места – от 71 на 73 място. Високият размер на сивата икономика (по данни на Центъра за изследване на демокрацията, между 18 и 32%) и отливът на преки чуждестранни инвестиции са следствие и на недостатъчно привлекателната бизнес среда. Българската стопанска камара предлага конкретни реформи в следните сфери. Ето и някои то тях:
Съдебна система
- Опростяване на процедурите и съкращаване на сроковете при производство по несъстоятелност. Ограничаване на обжалванията. Създаване на специализиран съд.
- Изграждане и/или доизграждане на публични регистри (при осигуряване на облекчен и свободен достъп до тях) за:
• съдебните такси и движението им по съответни партиди;
• всички видове имоти и съответните обременявания;
• издадените пълномощни за продажба и прехвърляне на активи.
- Разширяване на възможностите за арбитражно решаване на търговски спорове, вкл. с възложители на обществени поръчки.
- Въвеждане на таван за съдебните такси (например до 50 000 лева), независимо от размера на интереса. След съдебно решение, виновната страна – да заплати пълната такса.
Защита на собствеността
- Ускорено завършване на информационната осигуреност на електронния кадастър и имотния регистър.
- Преустановяване паралелната конкурентна дейност на структурите на МВР по отношение на сигнално-охранителната дейност.
Работа на администрацията
- Ускорено въвеждане на електронно правителство с електронизиране на най-малко 700 най-често използвани публични услуги от гражданите и бизнеса. Приемане на пътна карта за въвеждане на съответните елементи от електронното правителство.
- Постепенно свързване с НАП на всички касови апарати на рисковите групи търговци.
- Въвеждане на публичен регистър на дарителите на средства за държавни институции.
- Въвеждане на единно платежно нареждане при плащания на бизнеса към НАП с цел намаляване на размера на дължимите такси към банките.
Банково обслужване и инфраструктура
- Премахване или значително ограничаване размера на таксата за предсрочно погасяване на кредити. Това ще стимулира банките да предлагат по-конкурентни условия за кредитиране и ще създаде възможности за рефинансиране на дългосрочните кредити.
- Изграждане на системи за електронно instant разплащане и за 24-часово банкиране на самообслужване.
- Доближаване до структурата на банковите такси в ЕС, обвързани с нивата на покупателната способност на населението.
Обща задлъжнялост на икономиката
- НАП на своята страница в интернет да публикува информация за размера на дължимото за възстановяване ДДС и акциз на предприятията, вкл. сроковете за възстановяване.
- Нормативно въвеждане и прилагане на клирингов механизъм, включително чрез Българската фондова борса, за покупко-продажба и изчистване на задълженията.
- Принципалите на дружествата – държавна собственост, да задължат ръководствата на тези дружества в ускорени срокове да изчистят балансите им от „кухи обеми”.
Човешки ресурси
- Въвеждане на санкции в Кодекса на труда и за работника при нарушения на трудовото законодателство. Укриването на реалния размер на трудовите възнаграждения към момента носи санкция само за работодателя. Заплахата от санкция и за работника ще дисциплинира и двете страни да отразяват вярната информация в трудовите договори.
Tweet |
|