АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Според базовия сценарий на "УниКредит Булбанк", извънреден конвергентен доклад от ЕЦБ и ЕК, може да бъде поискан от българското правителство дори през следващата седмица. "Ако докладът е положителен, Европейският съвет формално ще одобри присъединяването на България към еврозоната вероятно през май тази година, което ще направи възможно страната да приеме еврото от 1 януари 2026 г.",
Експертите очакват средната инфлация на потребителските цени да спадне до 2,9 на сто през 2024 г., което е с 0,2 процентни пункта по-ниско от прогнозата, направена преди три месеца.
При избора на "Най-добра банка" международното жури отчита както количествено-обективни, така и субективни фактори. Критериите включват ръст на активите, рентабилност, географски обхват, стратегически взаимоотношения, развитие на нов бизнес и иновации в продуктите.
Това са „Изипей“, „Банка ДСК“, „Уникредит Булбанк“ и „Айкард“. За последния месец те са осъществили около 2,5 млн. трансакции – към регистъра за документите за самоличност и търговския регистър.
Рейтинговата агенция отчита, че България продължава да се приближава към икономическите нива на Централна и Източна Европа, подобрявайки възможностите пред българските банки да реализират печеливш бизнес.
През 2022 г. пазарът на недвижими имоти в София започва да показва ясни признаци на прегряване и в същото време все още не е достигнал стойностите от пика с балона на недвижимостите през 2008 година, каза Кристофор Павлов, главен икономист на "УниКредит Булбанк".
Тарифата на УниКредит Булбанк в класацията на фондация „Граждани срещу бюрокрацията” заслужено застава под №1 по скъпотия. Откриването на сметка е 8 лв. Средно банките работят с такса от 4 лв. КВС Банк, ПИБ, ОББ и Банка ДСК, начисляват по 4.50 лева или годишно - 54 лева.
Класацията е на специализираното издание Global Finance. Победителите са избрани от жури на Infosys, а финалната оценка е дадена от редакционния екип на изданието.
Сравнително голям брой индикатори показват, че темпът на растеж в страната е достигнал много силно ниво преди началото на руската инвазия в Украйна в края на февруари. Тези резултати накараха икономистите на банката да повишат прогнозата си за ръста на БВП за 2022 г. до 2.7%, от 1.4% през април.
Въпреки това според икономистите стабилната финансова позиция на домакинствата ще смекчи част от негативния ефект върху потреблението на стоки и услуги. Консолидираният баланс на семейните финанси изглежда по-добре от когато и да било, благодарение на нарастващите нетни финансови активи и ръста в цените на жилищата.