АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


След пандемията работещите дистанционно се пренесоха в кафенета и ресторанти. В резултат на тази практика някои заведения в Германия редица маси са заети за дълги периоди, но консумацията е малка и оборотът им е сравнително нисък.


Сред страните от ЕС най-голям дял предприятия, извършващи онлайн продажби, има Литва - 42,1 на сто, следвана от Ирландия (39,6 на сто) и Дания (38,8 на сто). В другия край на скалата Люксембург има най-нисък дял - 12,2 на сто, следван от Румъния (14,7 на сто) и България (15,1 на сто).


Нетният поток на преките вложения е с 56,3 на сто по-нисък спрямо същия период на предходната 2024 година. За сравнение, за периода януари - ноември 2023 година нетният поток на преките инвестиции в страната е бил положителен в размер на 3,398 млрд. евро или с 1,912 млрд. евро повече спрямо настоящия резултат.


Броят на новите фабрични поръчки през ноември е намалял с 5,4 на сто спрямо предходния месец. Тези данни са посочени, след като са приложени ценови и сезонни корекции.


Индексът HotScore, който измерва удовлетворението на гостите на хотелите в България, се повишава с 0,9 пункта до 72,4 - ръст, който макар и малко по-нисък от миналогодишния (1,5 пункта), все пак очертава стабилна положителна тенденция по отношение обслужването.


Реалното индивидуално потребление (AIC) на човек от населението е представено чрез индикатора стандарт на покупателната способност (СПС - PPS). Този показател позволява да бъде извършена оценка на стандарта на живот на домакинствата в дадена страна, уточнява Евростат.


Най-висок дял от тях са в Дания (61%), Нидерландия (59,6%) и Италия (51,7%). Най-нисък дял от работещите е регистриран в Испания (17,9%), Кипър (19,1%) и Словакия (20,4%).


Резервите са запълнени на 85%, което е с 10% по-малко от преди година. Европейските предприятия се подготвят за нов "шок" заради високите цени на газа тази зима.


От друга страна, финансовата необходимост е основната причина за продължаване на трудовата активност в Кипър (68,6 на сто), Румъния (54,3 на сто) и България (53,6 на сто). Най-нисък дял от хората, заявяващи финансовата необходимост като причина, е отчетен в Швеция (9,4 на сто), Чехия (12,4 на сто) и Люксембург (14,4 на сто).


Делът на работната сила без заетост в Русия, който вече е рекордно нисък, е спаднал до 2,3% през октомври, това изпреварва Япония, която традиционно се радва на ниска безработица, и всички останали в Г-7.По данни на одиторската фирма в момента в руската икономика липсват два милиона работници.