АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


За финансирането на проекта за разширение на капацитета на ПГХ „Чирен“ е сключено грантово споразумение между „Булгартрансгаз“ ЕАД и Европейската изпълнителна агенция по климат, инфраструктура и околна среда (CINEA) в размер до 77 910 018 евро.


Българското дружество и гръцката компания DESFA проведоха съвместен информационен ден във връзка с проучване на интереса към пазара на водород в Гърция и България.


Плановете на МЕ предвиждат запазване на целия наличен персонал на дружествата от общо над 4000 работни места и запазване на съществуващата структура по отношение на сертифицирането им и изпълнението на техните дейности съгласно действащите европейски регламенти и директиви.


Разширението на газопреносната инфраструктура на "Булгартрансгаз" чрез увеличение на капацитетите за пренос в посока от Гърция към България и от България към Румъния ще гарантира възможността за пренос на допълнителни количества природен газ от надеждни източници.


С проекта на решение се възлага на министъра на енергетиката да проучи възможността за европейско финансиране за реализацията на три проекта за пренос на газ, чиято индикативна стойност за реализация е 825 млн. лв. без ДДС.


Всички технически условия по споразумението с "Боташ" са правени от експертите на "Булгаргаз", "Булгартрансгаз" и информацията, която имам е, че това са максимално добрите условия, които можеха да се постигнат.


Изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов определя разширението на газовото хранилище в Чирен като една от най-значимите енергийни инвестиции в региона към момента.


На база договорените в документа условия, техническият капацитет на точка Странджа/Малкочлар в посока Турция-България в газопреносната мрежа на "Булгартрансгаз" е определен в размер на 117 677 153 киловатчаса дневно (около 11 млн. куб. м дневно), а в посока България-Турция на 504 138 541 киловатчаса дневно посочват от българския газопреносен оператор.


Проектът се разглежда като ключов за регионалната сигурност на доставките и диверсификацията на природен газ, като един от съакционерите в него е българският оператор „Булгартрансгаз“, а „Булгаргаз“ има резервиран капацитет.


Шефът на "Булгартрансгаз": Интерконекторът със Сърбия има своята полза и за България. Натрупаният дълг на дружеството към "Газпром" е в размер на 272 млн. лева.