EUR 1.9558
USD 1.8130
CHF 2.0544
GBP 2.3377
CNY 2.4937
you tube
mobile version

Бум на измамите в международните превози

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Бум на измамите в международните превози

mail17:10 | 26.03.2025прегледи 361 коментарикоментари 0


В последните месеци се наблюдава значително увеличение на случаите на измами, свързани с международния транспорт на товари. Специалисти в областта на транспортното, европейското и наказателното право предупреждават за различни схеми, чрез които превозвачи и спедитори стават жертва на злоупотреби.

„Тези измами засягат не само транспортните компании, но и цялата верига на доставки, създавайки сериозни финансови щети и правни последици,“ коментира адвокат Венцислав Трендафилов, водещ експерт в транспортното право. По негови данни, един от често срещаните сценарии включва наемането на превозвач чрез позната платформа при атрактивни условия. В някои случаи, плащането за услугата се извършва предварително, което създава усещане за сигурност. По време на транспорта обаче, превозвачът получава указания да разтовари стоката на различно от посоченото в товарителницата място. Впоследствие се установява, че товарът е изчезнал, а фирмата превозвач се оказва замесена в схема, водеща до сериозни финансови и правни последици.

„От гледна точка на Конвенцията за договора за международен автомобилен превоз на товари (CMR) е ясно кой носи отговорност. Големият въпрос обаче е – кой ще плати сметката? В тези случаи, често има дълги съдебни спорове и значителни финансови загуби за превозвачите“, обясни Трендафилов.

По думите му, освен физическите измами, се наблюдава и ръст на кибератаките срещу транспортни дружества. Чрез неоторизиран достъп до електронната комуникация на фирмите, измамниците изпращат фалшиви съобщения, в които уведомяват партньорите за промяна на банковите сметки. В резултат на това, дължимите суми се превеждат към трети лица, а измамата често остава незабелязана до момента, в който фирмата установи липсата на плащания.

„При такива случаи е от съществено значение да се сезират своевременно правоохранителните органи и компетентната прокуратура. Следват разпити на управителите на дружествата, свидетели и задълбочено разследване по линия на международното сътрудничество. За съжаление, в този период превозвачите често се сблъскват с допълнителни затруднения, като спиране на плащания по други заявки, което води до още по-сериозни финансови проблеми,“ коментира адвокат Мартина Ицова, пеналист с 19-годишен опит в системата на МВР и специалист в областта на трансграничната икономическа престъпност.

Специалистите препоръчват транспортните компании да прилагат засилени мерки за сигурност, включително обстойна проверка на контрагентите, потвърждаване на всички промени в маршрути и финансови условия по независим канал за комуникация, както и въвеждане на защита срещу кибер атаки.

„Важно е превозвачите да бъдат изключително внимателни при работа с нови партньори, да проверяват всяка промяна в банковите сметки и да инвестират в обучение на служителите си за разпознаване на потенциални заплахи“, предупреди Венцислав Трендафилов.

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg