EUR 1.9558
USD 1.8157
CHF 2.0822
GBP 2.3511
CNY 2.5324
you tube
mobile version

Бум на незаконната търговия с цигари

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Бум на незаконната търговия с цигари

mail10:20 | 29.11.2013прегледи 1237 коментарикоментари 0


Според последното пазарно проучване, проведено в страната през второто тримесечие на годината, потреблението на незаконни цигари в България представлява 18.8% от общото потребление на цигари. Това показват данните от редовно провежданото пазарно проучване от независима изследователска агенция, възложено от 5 тютюневи компании, участващи в Инициативата „Срещу незаконната търговия с цигари“. Тенденцията на нарастване след период на постепенен спад спрямо най-високите нива през 2010 г. е тревожен сигнал за неблагоприятното развитие на нелегалния пазар. Потреблението на цигари без български акцизен бандерол се е увеличило до 18.8% от пазара в сравнение с 18% през четвъртото тримесечие на 2012 г. и 15.3% през второто тримесечие на 2012 г.
Тези резултати бяха представени на Петър Чобанов, министър на финансите и на Павел Тонев, директор на Агенция „Митници“, както и пред Светлозар Лазаров, главен секретар на министерство на вътрешните работи и техните екипи, отговарящи за борбата с контрабандата, на специална среща на тема незаконната търговия с цигари. Данните бяха презентирани от представителите на тютюневите компании Булгартабак Холдинг, Бритиш Американ Табако България, Джабан Табако Интернешънъл България, Импириъл Табако България и Филип Морис България.

Проучването се провежда ежегодно на две вълни – всяко второ и четвърто тримесечие – като през първата вълна на тази година данните показват, че нивото на незаконна търговия в някои от градовете остава тревожно високо, без особено подобрeние спрямо резултатите от предишните вълни. Компаниите смятат, че е от ключово значение правоприлагащите органи да насочат усилията си в разбиването на каналите за доставка на незаконни цигари в градовете с особено висок дял на незаконните продукти на пазара като Свиленград (81.2%), Кюстендил (53.5%), Сандански (34.1%), Сливен (36.6%), Хасково (36.9%), Пазарджик (25.3%). Потреблението на незаконни цигари също бележи високи нива в Габрово (24.9%), Стара Загора (23.7%), Видин (23.1%) и Благоеврград (22.6%). Наблюдава се тенденция на ръст дори и в София (20.5% от 16.5%), както и в Добрич (удвоени нива от 8% до 15%)
От всички незаконни продукти най-голям дял е делът на потребление на цигари, маркирани с надписи за безмитна търговия (Duty Free) – 13.4%, което е най-високото ниво за тези цигари от 2010 г. насам. А делът на незаконните цигари с неизяснен произход е подобен на резултата от предишното проучване – около 2.6%.
Предвид факта, че България трябва да изпълни изискванията на Директивата на ЕС за акцизното облагане на тютюневите изделия, ще се наложи акцизът да бъде повишаван, за да достигне минимално изискваното ниво от 90 евро за 1000 къса за всички цигари до 2018 г. В средно-срочната бюджетна рамка за период от три години напред правителството заложи постепенното увеличение на минималния акциз от януари 2015 г. и януари 2016 г. Компаниите очакват да се въведе в съответното законодателството дългосрочен акцизен график, като се планира умерени и постепенни ежегодни увеличения на акциза до 2018 г. С това ще може да се избегне нов рязък скок на незаконната търговия, да се поддържа стабилността на легалния пазара на цигари и да бъдат защитени бюджетните приходи. Предвидимостта и стабилността в данъчната политика и във всички останали регулаторни мерки са ключов фактор за устойчивото развитие на сектора.
 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg