АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Бундесбанк е употребила целия си финансов буфер от 19,2 милиарда евро, който е създала за покриване на финансови рискове, както и 2,4 милиарда от своите резерви от 3,1 милиарда евро, за да поеме огромните загуби, които натрупа през миналата година заради по-високите лихви, .
Буферът за системен риск се прилага на индивидуална и консолидирана основа. Текущият преглед на рисковете, произтичащи от структурните характеристики на банковия сектор, на вътрешноприсъщите за банковата дейност рискове и на рисковете от влиянието на външната среда показва запазване на дългосрочни макропруденциални и системни рискове в банковия сектор.
Кредитната активност се запазва висока, особено в сегмента на кредитите за домакинства. През следващите месеци се очаква затягането на паричната политика да започне да се пренася по-бързо върху лихвените проценти в страната, с което да повлияе за ограничаване на кредитната активностг.
Отношението на ликвидно покритие към 30 април възлиза на 262,6 процента (при 238,2 процента към 31 март). Ликвидният буфер е в размер на 45,3 млрд. лв., а нетните изходящи ликвидни потоци възлизат на 17,2 млрд. лв. (при 49,1 млрд. лв. и 20,6 млрд. лв. в края на март).
През 2021 г. УС на БНБ повиши нивото на антицикличния буфер, приложим към местни кредитни рискови експозиции, на 1,0 на сто от 1 октомври 2022 г. и на 1,5 на сто от 1 януари 2023 г., като през септември 2022 г. нивото на антицикличния капиталов буфер бе увеличено допълнително на 2,0 на сто в сила от 1 октомври 2023 г.
Отношението на ликвидно покритие на банките се повишава до 247,7 на сто в края на януари 2023 г. (при 235 на сто в края на декември 2022 г.). Размерът на ликвидния буфер на банковата система е 42,2 млрд. лв.
Целта му е да предотврати прекалено бърз ръст в кредитирането, който може да е опасен както за икономиката, така и за качеството на кредитните портфейли на банките, а от там и за тяхната стабилност.При вземането на това решение, централните банкери са отчели, че съотношението кредит към БВП възлиза на 89,1%.
Буферът подкрепя устойчивото функциониране в случай на вътрешен или външен шок, допринасящ към остротата на тези ограничения. Текущото ниво на буфера за системен риск е един от факторите, които позволяват на банките да посрещнат периода на пандемията от Covid-19 със силна капиталова позиция.
Това са: УниКредит Булбанк АД, Банка ДСК EАД, Първа инвестиционна банка АД определеният размер е 1 на сто. За Обединена българска банка АД, Юробанк България АД, Райфайзенбанк (България) ЕАД размерът е 0,75 на сто. За Българска банка за развитие АД и Централна кооперативна банка АД - 0,5 на сто.
Към края на първото тримесечие на 2020 г. изчисленото според публикуваната на интернет страницата на Българската народна банка методология съотношение кредит/БВП възлиза на 93.6%. Отклонението на показателя от дългосрочния тренд е отрицателно (-37.1 процентни пункта), което съответства на нулева стойност на референтния индикатор за антицикличния буфер.