EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

Бъдещето на къмпинг туризма

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Бъдещето на къмпинг туризма

mail14:02 | 02.05.2023прегледи 839 коментарикоментари 0


Къмпинг туризмът в България се развива бързо, но има нужда от законодателни промени, посочват от Асоциацията на къмпингите в България.

"Този вид туризъм е един от най-бързо развиващите се туристически сектори в България през последните години. Голям стимул за това беше и коронавирус пандемията, която насочи вниманието на хората към природата и почивката на открито. Всяка от последните години у нас се откриват между 5 и 15 нови места, предлагащи къмпинг настаняване. При над 150 такива места в България към днешна дата, това прави годишен ръст от приблизително 10 на сто", съобщи Веселин Вълев - секретар на асоциацията, цитиран в прессъобщението на организацията.

По думите му всеки инвеститор, започнал проект за изграждане на къмпинг, се сблъсква с редица административни пречки за това. Те са както на национално, така и на местно ниво.

В българското законодателство съществуват много пропуски по отношение на изграждането на къмпинги - като се започне от Закона за устройство на територията, екологичните закони и се стигне до Наредбата за категоризация, включително и местните правила и практики в отделните общини, смятат от асоциацията.

"За къмпинг туризма е характерно това, че цялата административна процедура се извършва на общинско ниво. Отделните общини у нас обаче имат диаметрално различен опит и разбиране за този вид туризъм. Ако по морето и в някои по-туристически общини у нас имат познания и опит в процедурите по узаконяване на къмпинги, то в други това далеч не е така. Оттук и различният път, извървяван от инвеститорите", каза Вълев.

Някои от собствениците на къмпинги споделят, че общините им съдействат максимално за придвижване на документацията, докато други се оплакват от обратното.

"Не един или два инвеститора са "затънали" в административни процедури и с години не могат да излязат от тях. Това за съжаление принуждава някои обекти, предлагащи къмпинг настаняване, да започнат да предлагат услуги преди да са минали изцяло всички процедури", допълниха от Асоциацията на къмпингите.

Най-честите причини за това са изискванията за категоризация, които в някои случаи не са приложими за къмпингите, смятат от Асоциацията и дават пример, че се изисква сключен договор за доставка на електрическа енергия, а къмпингите са природосъобразен вид туризъм и  могат да се захранват дори само със соларни инсталации. Това е само един от безкрайно многото примери на неприложимите в момента правила за узаконяване на къмпинг, коментират от асоциацията.

Организацията има готовност да предложи законодателни промени, които да улеснят изграждането на туристически обекти, предлагащи високо качество на услугата, но и отговарящи на всички екологични норми./БТА


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Общини: Четири истории за успеха

06:58 | 07-08-24 | 2044