АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


За сравнение, заемите за жилища към края на този януари са възлизали на 26,044 млрд. лева, а към края на февруари 2024 година сумата е достигала 20,520 млрд лева или с около 6 млрд. лева по-ниска стойност спрямо настоящия резултат.


Отчетлив недостиг на валежи се наблюдава в голяма част от ЦИЕ, като зимните култури в Западна Румъния и България страдат от ограничена наличност на вода от началото на сезона. В източните части на Украйна ограничените валежи са попречили на възстановяването на реколтата от лошите условия по време на поникването на растенията.


Банките, които ще бъдат обхванати от стрес теста, са "Барклис" (Barclays), Ейч Ес Би Си (HSBC), "Лойдс" (Lloyds Banking Group), "НатУест" (NatWest), "Сантандер" (Santander), "Стандард Чартърд" (Standard Chartered) и компанията за ипотечни кредити "Нешънуайд" (Nationwide).


Към 31 декември 2024 г. 61,2 на сто от активите на банковата система са под формата на кредити и аванси, които възлизат на 117,3 млрд. лв. Паричните средства, които се равняват на 34,1 млрд. лв., формират 17,8 процента от активите, а делът на портфейлите с ценни книжа достига 17,3 на сто (33,1 млрд. лв.).


Тази пътна карта поставя основата за привлекателна, конкурентоспособна, устойчива, ориентирана към бъдещето и справедлива агрохранителна система за настоящите и бъдещите поколения земеделски стопани и оператори в хранително-вкусовата промишленост.


Купувачите са все по-взискателни към имота, които искат да придобият. Инвестицията в недвижим имот остава най-предпочитан актив. Средната стойност на ипотечните кредити достига до 195 хил. лв. за страната и 240 хил. лв. за София през 2024 г.


Това са трите основни тенденции, които ще оформят бъдещето на търговията на дребно през 2025 г., според участниците в конференцията 2025: Retail’s Big Show, която се проведе в началото на януари, в Ню Йорк.


Нужни са инвестиции в хора, не само в AI технологии. Само 1/4 от служителите са обучени за работа с AI, но едва 11% са готови за бъдещето на работния пазар.


КЗП е предприела действия за извършване на проверки на място на кредиторите, за които е установено, че са пренесли незаконосъобразните такси в своите тарифи.


През 2023 г. най-високото общо ниво на държавногарантираните дългове е отчетено в Нидерландия (30,4 на сто от БВП), Финландия (17,9 на сто), Италия (15,3 на сто), Германия (14,6 на сто) и Франция (13,5 на сто). отчита Евростат. За сметка на това в Ирландия, България, Чехия и Словакия равнището на държавногарантираните дългове се равнява на или е под 1 на сто от БВП .