EUR 1.9558
USD 1.8518
CHF 2.0936
GBP 2.3457
CNY 2.5557
you tube
mobile version

Бъдещи медици на протест

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Бъдещи медици на протест

mail13:15 | 16.05.2016прегледи 985 коментарикоментари 0


Бъдещи лекари и фармацевти излизат на протест срещу Министерството на образованието. Причината е, че студентите остават без евростипендии за успех. Проблемът е, че медицината остава извън списъка на така наречените приоритетни професионални направления. Според обявените преди седмица параметри, ще има два вида стипендии - за успех, които ще се дават по приоритетни специалности и за специални постижения. За успех студентите ще получават средно по 120 лв. месечно, а за специални постижения ще се получават 600 лв. за цял семестър.

Вицепремиерът и министър на образованието и науката Меглена Кунева предложи да бъде създадена тристранна работна група за промяна в постановлението за определяне на размера на студентските стипендии с цел тяхното увеличаване. Това съобщи днес министър Кунева след среща с представители на протестиращите студенти за евростипендиите.
В работната група ще са представители на студентските организации, експерти от МОН и на Съвета на ректорите, заяви Меглена Кунева. Тя отбеляза, че те заедно ще изработят промените в бюджетите на висшите училища, които да бъдат представени и защитени пред Министерството на финансите.
Също като студентите искаме промяна във финансирането на висшето образование, каза председателят на Съвета на ректорите проф. Любен Тотев. Доволни сме от диалога с министър Кунева, защото заедно ще се борим за увеличаване на стипендиите от държавния бюджет, заяви председателят на Националното представителство на студентските съвети Яна Вангелова.
Министър Кунева заяви, че държавата не се оттегля от финансирането на студентите по медицина. Напротив, най-много бюджетни средства отиват за издръжката на тази специалност. Данните на МОН показват, че държавата дава около 7600 лева за издръжката на един студент по медицина през 2016 г., по стоматология - 8100 лева, по фармация - 7400 лева. За сравнение за бъдещите юристи излиза около 1200 лева, на инженери от 1500 до 2000 лева, доста по-ниска е издръжката за икономисти, административно управление и туризъм - около 700 лева на студент. Общият бюджет за 2016 г., само за издръжката на всички студенти по медицина, фармация и стоматология, възлиза на близо 60 милиона лева. Докато за икономисти, административно управление и туризъм е два пъти по-малко - около 33 милиона лева, посочиха от МОН.
Медицинските университети в България всяка година реализират излишък на средства от бюджетите си. Затова министерството ще предложи възможност 10 процента от тези пари да се отделят за стимулиране на студентите със стипендии, заяви министър Кунева. Тя посочи, че всички данни показват, че държавата не е оставила без финансиране обучението по медицина, защото вижда нуждата от лекари на пазара. Бизнесът обаче изпитва глад за инженери и други видове специалисти, каза вицепремиерът. Всички се опитваме да подпомогнем икономиката на България да се развива по-добре през образованието, допълни Меглена Кунева. Бизнесът все по-остро поставя въпроса с финансирането на медицинските университети и субсидирането на кадри, които след това бягат в чужбина. Така излиза, че държавата субсидира работна ръка за външните пазари. Голяма част от инженерите също заминават в чужбина, но данните показват, че заминаващите медици са два пъти повече.

В петък просветният министър Меглена Кунева обясни, че понятието "приоритетни професионални направления" в Закона за висшето образование по никакъв начин не разделя различните специалности на значими и незначими. Ако аз бях писала закона, щях да употребя вместо "приоритетни" друг термин като "проблемни специалности, които имат нужда от подкрепа". Проблемът е, че има много важни за страната ни и за пазара на труда специалности, за които няма кандидати да учат, като инженери и педагози, обясни Кунева. Тя уточни, че Европейските стипендии са договорени още през 2014 г., когато са се изготвяли принципите за тяхното разпределяне. Тогава е говорено и със студентските организации, като е обяснено стъпка по стъпка какво представлява тази програма, посочи вицепремиерът. Даването на европейски стипендии за т.нар. приоритетни специалности е изрично записано в гласуваната почти единодушно през февруари 2015 г. от Народното събрание Стратегия на развитието висшето образование, приемането на която пък беше едно от условията за стартиране на Оперативната програма „Наука и образование за интелигентен растеж“. Кунева беше категорична, че медицината е една от най-значимите специалности за страната. Това се вижда през държавното финансиране, което е едно с най-високите в страната. Тя припомни, че от 2004 г. досега то се е увеличило повече от два пъти - от 40 до 88 млн.лв. Издръжката на един студент по медицина струва на държавата над 7 хил. лв. годишно, докато на един студент по икономика то е 700 лв. /БГНЕС, БТА


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Общини: Четири истории за успеха

06:58 | 07-08-24 | 1780