АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Повечето българи (71 %, подобно на средното за ЕС) твърдят, че са осведомени за мерките, които могат да предприемат, за да успеят да приспособят своя дом и начин на живот. В същото време, мнозинството (55 %, сравнено със средното в ЕС от 60 %) не са наясно с обществените субсидии или финансовите стимули, предвидени за подкрепа на подобни усилия.
С над 407 000 българи, инвестирали в цифрови активи, страната се присъединява към глобалното крипто движение. Значителен е и ръстът в световен мащаб, като през тази година възлиза на 33%. 39% от крипто потребителите са жени, сочат данните.
Най-уязвими са системите, които използват повърхностни водоизточници, особено речни водохващания, защото обикновено техният дебит е много променлив.
Близо 79% от участвалите в проучване българи очакват финансовото им състояние да се подобри през тази година в сравнение с 2023 г. Според 15% от анкетираните личните им финанси ще останат на нивото от миналата година, 6% прогнозират, че то ще се влоши, показва проучване.
"Малката Русия" отстъпва на голямата млада България и застаряващата Европа. Едната половината от купувачите на апартаменти за почивка по морето са българи - до 30 години с високи доходи, предимно от ИТ сектора, а другата - пенсионери от Германия, Франция, Италия, Нидерландия.
Какво да правим с неактивните, се питат от ИПИ. Агенция по заетостта представи нова оценка на общия брой на неактивните в трудоспособна възраст – над 1 милион души.
Според Института за анализ и прогнози в туризма 1 млн. българи са пътували за празниците. 830 000 от тях са избрали да останат в страната, а 170 000 са напуснали пределите на България. В периода 4-7 май страната ни е била посетена от 72 000 чужди граждани.
Резултатите от най-мащабното национално представително проучване за пазара на електронна търговия за 2023 г. „Пулсът на онлайн потреблението в България 2024“ бяха представени в БСК.
При този размер на линията, под прага на бедността са били 1,3259 млн. българи, или 20,6% от населението на страната. Това представлява известно намаление спрямо 2022 г., когато 1,572 млн. българи бяха под линията на бедност от 525,92 лева месечно, или 22,9% от цялото население.
Близо 25% от анкетираните българи консумират растителни продукти поне веднъж седмично. При над 40% от хората на възраст между 18 г. и 24 г., основната причина за това е вкусът им, а за една трета – ползите за здравето.