EUR 1.9558
USD 1.8784
CHF 2.1094
GBP 2.3506
CNY 2.5920
you tube
mobile version

Българи и румънци масово работят нелегално в Холандия

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Българи и румънци масово работят нелегално в Холандия

mail12:02 | 18.05.2010прегледи 2171 коментарикоментари 0


Инспекторите по труда в Холандия са открили при внезапни проверки на различни компании през 2009 година 2500 души, работещи без разрешителни, съобщава холандското електронно издание "ДъчНюз".
Спрямо 2008 г. разкритите нелегално работещи са се увеличили с 25 на сто.
Близо една трета от тях идват от България и Румъния. Въпреки че двете страни са членки на Европейския съюз, гражданите им все още трябва да получат разрешение за работа в Холандия, припомня изданието.
Нарастването на броя на нелегалните работници е най-голямо в строителния сектор. Според холандския министър на социалните грижи и заетостта Пит Хейн Донер това се дължи на факта, че секторът бе засегнат тежко от кризата и работодателите се опитват да намалят разходите си.
Множество нелегални работници има и в компаниите за почистване.  
Холандия е сред държавите, в които все още действат ограничения на пазара на труда за работници от България и Румъния. Другите държави, които поддържат подобни ограничения са Австрия, Белгия, Франция, Германия, Ирландия, Люксембург, Малта, Великобритания.
На 29 април 2010 г. стана ясно, че Германия и Австрия ще премахнат ограниченията за български и румънски работници.
На 11 май 2010 г. Европейската комисия (ЕК) препоръча на държавите членки на ЕС, които запазват ограниченията в достъпа до своите трудови пазари, да преразгледат позицията си.
В отговор на запитване на българския евродепутат Илиана Иванова от Групата на Европейската народна партия (ЕНП) – ГЕРБ, еврокомисарят за заетостта, социалните въпроси и социалното включване Ласло Андор е отговорил, че Комисията по принцип  е за пълното прилагане на четирите свободи, включително и свободното движение на работници в ЕС.
"Европейската комисия още веднъж потвърждава позицията си, че страните членки трябва да отворят трудовите си пазари за българи и румънци и подчертава, че като цяло ефектът от мобилността след разширяването е положителен", коментира Илиана Иванова. Българският евродепутат добави следното: "Комисията затвърди позицията си и само в изключителни случаи тези ограничения могат да бъдат продължени след 31 декември 2011 година. Целта на кампанията, която започнах обаче е, това да стане още преди тази дата".


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg