EUR 1.9558
USD 1.8784
CHF 2.1094
GBP 2.3506
CNY 2.5920
you tube
mobile version

Българин напуска ВТБ Кепитъл

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Българин напуска ВТБ Кепитъл

mail11:05 | 16.07.2014прегледи 1411 коментарикоментари 0


Атанас Бостанджиев, който ръководи международните операции на най-голямата руска инвестиционна банка, напуска компания след тригодишна служба.
Главният финансист Ник Хът ще бъде временно изпълняващ длъжността генерален директор на отдела, съобщи прес службата на ВТБ Кепитъл.
Бостанджиев беше нает от ВТБ Кепитъл през май 2011 г. от Голдман Сакс груп, където беше партньор, отговарящ за дейността на компанията в Централна и Източна Европа, Близкия Изток и Африка. Преди това той е заемал висок пост в отдела за управление на продажбите в Мерил Линч в Лондон.
Генералният директор на ВТБ Груп Андрей Костин, окуражен от Кремъл да се впусне в международното инвестиционно банкиране преди финансовата криза, обеща да вложи 500 милиона долара в изграждането на отдела. Той планираше да инвестира "стотици милиони евро" на Балканите.
Българската централна банка постави под надзор Корпоративна търговска банка (КТБ), част от която е собственост на ВТБ Груп, след като тя остана без пари и спря всички операции. Отдел на ВТБ също така придоби 80% в държавната компания Булгартабак Холдинг през 2011 г. Бостанджиев съобщи в имейл днес, че оттеглянето му е "планирано решение", договорено с ВТБ Груп.

Атанас Бостанджиев  ще започне собствени бизнес в Африка, пише водещият руски бизнес вестник "Ведомости". Бостанджиев е работил много на азиатските и африканските пазари и възнамерява да продължи там собствени проекти, включително с участието на групата ВТБ, разказа пред "Ведомости" служител на държавната банка.  Африка е едно от основните направления за международната експанзия на "ВТБ Кепитъл", заяви през миналата година Бостанджиев, когато стана известно, че инвестиционната банка заедно с "Ростех" и "Татнефт" възнамерява да участва в търга за строителството на първата рафинерия в Уганда. "ВТБ Кепитъл" е готов да предостави услуги и експертиза в инвестиционната и банкова сфера по проекти в Африка, включително финансови консултации, заявяваше още Бостанджиев. През февруари ВТБ и "ВТБ Кепитъл" станаха акционери в анголската Banco Privado Atlantico (9,5% акции), която се планира да бъде обединена с VTB Africa Bank.

Инвестиционен банкер, работил с Бостанджиев, предполага, че той вероятно ще създаде фонд – има опит и репутация за целта. Макар че според събеседникът на "Ведомости" самият бизнес на "ВТБ Кепитъл" не е достатъчно печеливш: "Бизнесът не носете достатъчно пари, за да се издържат скъпоструващи служители и "ВТБ Кепитъл" в последно време съкращава своя щат".

В края на 2013 Бостанджиев написа на първия заместник-председател на ВТБ Юрий Соловьов, че разходите на VTB Capital International са нараснали до 95% от приходите, което налага съкращаване на бизнеса и персонала. Неговото служебно писмо беше цитирано от "Блумбърг". "През последните пет години рентабилността на капитала на международния клон на банката само веднъж е надхвърлила 4,7% при целеви ориентир от 25%", се казваше в писмото. Той е написал, че групата трябва активно да преструктурира международния си бизнес, за да повиши неговата доходност. Бостанджиев предлагаше да се съкрати щата на неговия клон с 40% /да се уволнят 231 служители от 556/, а клиентите – с над две трети /до 300 клиента от 1000/. Също така той предлагаше банката да се откаже от търговията с деривати на акции, суровини и структурирани кредитни продукти. Бостанджиев смяташе, че тези мерки ще позволят да се икономисат 104 милиона долара и да се повиши рентабилността на собствения капитал до 30%.

През пролетта лондонският клон на "ВТБ Кепитъл" се оказа под натиска на "Бенк ъф Ингланд", заяви президентът на ВТБ Андрей Костин, което се изразяваше в многобройни контроли, ожесточаване на изискванията за ликвидност и резервите. Но скоро след това ситуацията се разреши.

До 2019 "ВТБ Кепитъл" може да бъде присъединен към главната банка на групата – ВТБ и да стане неговото инвестиционно подразделение. А за момента ВТБ се е заело със съкращаването на разходите – разходите за персонал в главната банка и "ВТБ Кепитъл" ще бъдат съкратени с 15%. Топмениджър заяви, че между предстоящото присъединяването на "ВТБ Кепитъл" към банката и напускането на Бостанджиев няма връзка. /източник:БГНЕС

 снимка:интернет


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg