АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Българинът получава 30% от изработеното
Разликата между производителността и заплащането на труда става все по-голяма, пише днес в. 24 часа. Българският работник получава 1/3 от това, което реално е допринесъл за фирмата. Тенденцията е очертана от Икономическия институт на БАН с изследване за условията на труд.
Според проучването ножицата между изработеното и платеното е най-широка в селското стопанство, хотелиерството и ресторантьорството, търговията, текстилната и химическата индустрия. В най-неизгодна позиция са наетите в земеделието. За последните 10 г. те са получавали едва 1/10 от създадения продукт.
Най- добро съответствие между труда и възнаграждението има в администрацията, здравеопазването и образованието. Разликата в заплатите между най-високо платената дейност - финансово посредничество, и най-ниската - хотели и ресторанти, е от 3,2 до 3,7 пъти.
От БАН очертават като водещ проблем е този, че собствениците не влагат спестените от заплати средства в предприятията, а подобряват личния си стандарт.
Данните сочат, че служителите не уплътняват пълноценно работното си време.
Експертите посочват като друг проблем и по- ниското заплащане при гъвкавото работно време в сравнение със стандартното.
По данни на Eurostat България е с най- ниска производителност в ЕС.
За първото тримесечие на 2009 г. на едно заето лице се падат 3 822 лева от текущия обем на брутния вътрешен продукт (БВП), като всеки зает създава средно 9.3 лева БВП за един отработен час, сочи статистиката на НСИ. Преизчислен в съпоставими цени, БВП на един зает реално намалява с 3.1 % спрямо същия период преди година, като за един отработен час се произвеждат с 3 % по-малко реална стойност от БВП.
Брутната добавена стойност средно на един зает през първо тримесечие на 2009 година реално намалява с 2.6 % и съответно с 2.4 % за един отработен човекочас.
Производителността в страната ни се равнява едва на 36 на сто от средния БВП на ЕС. Малко по- висока производителност регистрира Румъния - 47% от средното равнище в общността. Първите места заемат Люксембург, Белгия, Ирландия и Франция.
Tweet |
|