EUR 1.9558
USD 1.8959
CHF 2.0743
GBP 2.3122
CNY 2.5929
you tube
mobile version

Българинът спестява, не инвестира

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Българинът спестява, не инвестира

mail13:04 | 05.04.2018прегледи 5116 коментарикоментари 0


Българинът спестява, но не инвестира, това показва проучване на MoitePari.bg, проведено сред близо 1100 потребители на портала, с  цел да установят нагласите относно навиците за спестяване и инвестиране.

Банковият депозит остава най-популярната форма за спестяване. Малко над половината от анкетираните, които разполагат със спестени пари ги държат под формата на банков депозит или влог. На следващо място със 17% се нареждат допълнителното доброволно пенсионно осигуряване и спестовната застраховка с 15%. Едва 7% заявяват, че не разполагат със спестени средства, но въпреки това инвестират.

Отличителна черта на българина е неговата пестеливост. Това показват и данните от проучването. Общо 60% от отговорилите на въпроса дали им остават спестени средства заявяват, че заделят всеки месец (37%) и разполагат вече със свободни спестявания (23%). Това означава, че преобладаващата част от анкетираните участници разполагат със свободен капитал и имат възможност да инвестират. Онези, които по една или друга причина не спестяват, са общо 39%.

Резултатите на проучването ясно показват положителното отношението на анкетираните към инвестициите като преобладаващата част заявяват, че имат интерес към тях, като 23% не само, че се интересуват, но и възнамеряват да инвестират в бъдеще. Сред основните пречки за инвестиране се открояват липсата на капитал (29%), както и недостатъчно познания (22%). Имащите отрицателно отношение към инвестициите, заявяват, че нямат свободен капитал, а също така и, че не желаят да поемат рискове. 

Предпочитан вид инвестиция си остава влагането на капитал в недвижим имот или земя. Донякъде това се дължи на обстоятелството, че този тип инвестиране е добре познато, както и на пазарната ситуация в момента - покачващи се цени на имотите/наемите.

Резултатите от проучването показват, че голяма част от анкетираните са оптимистично настроени относно финансовото си състояние (73%). Те от своя страна се делят на 2 групи с равно процентно съотношение на такива, които са доволни от финансовото си състояние и очакват то да остане същото или да се подобри и такива, които не са доволни, но очакват подобряване.

Проучването показва още, че липсва дългосрочен хоризонт при планиране на финансите. С най-голям дял са онези, които правят планове до 1 година напред във времето (32%). Почти толкова са и онези, които планират финансите си за период от няколко години (30%). Само 13% заявяват, че имат дългосрочна визия при планирането на техните финанси. Притеснителен е и високият дял на онези, които не предприемат никакви действия, свързани с планиране на финансите си (25%).

Основен мотив, който кара анкетираните да инвестират, е търсене на нови начини за набавяне на допълнителни доходи (45%). На второ място с 23 % се нарежда ниската лихва по банковите депозити. Желанието да бъде експериментирано със спестяванията е мотив за 15% от анкетираните, които инвестират.

Относно периодичността на инвестиране близо 70% предпочитат да инвестират средства на месечна база. Останалите отговарят, че избират различна стратегия от установената периодичност на месечна база.

Основен мотив, който кара анкетираните да инвестират, е търсене на нови начини за набавяне на допълнителни доходи (45%). Неслучайно основното правило на Уорън Бъфет за управление на парите гласи: „Никога не разчитайте само на един източник на доходи!“.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 6645