АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Българите с най-малко жилищни затруднения
През 2023 г. приблизително 4,9 на сто от жителите на Европейския съюз на възраст 16 или повече години съобщават, че са изпитвали жилищни затруднения през живота си, ситуация, когато човек няма собствено жилище и е принуден да остане в места за временно настаняване. Това показват най-новите данни на Евростат, публикувани днес на страницата на статистическата агенция.
Този дял е значително по-висок при хората в риск от бедност или социално изключване - 8,5 на сто. От друга страна, само 3,9 на сто от хората, които не са изложени на риск от бедност или социално изключване, съобщават, че са се сблъсквали с жилищни трудности през живота си.
България е на пето място сред страните от ЕС с най-малък дял на населението (1,5 на сто) с жилищни затруднения, след Словакия (1,3 на сто), Италия (1,2 на сто), Полша и Унгария (по 0,8 на сто за всяка), сочат данните на Евростат. На другия край на скалата са Кипър (11,2 на сто), Финландия (10,8 на сто) и Дания (9,4 на сто).
По отношение на хората, изложени на риск от бедност или социално изключване, страните от ЕС с най-високи нива на жилищни затруднения сред тази група са Дания - 18,4 на сто, Финландия - 17,5 на сто и Франция - 17,1 на сто. За разлика от тях, най-ниските нива са наблюдавани в Полша - 1,9 на сто, Италия - 2 на сто и Унгария - 2,1 на сто.
Гражданите на ЕС във възрастовите групи 16-29 години и 30-54 години съобщават за най-високи нива на затруднения при изплащането на наем, съответно 14,8 и 14,7 на сто, показват данните.
При възрастовите групи 55-64 години и от 65-годишна възраст нагоре нивото намалява съответно до 12,8 и 6,7 на сто.
Данните показват, че хората в риск от бедност или социално изключване на всички възрасти страдат най-много от трудностите при покриването на наем. Този показател обаче намалява с възрастта.
При гражданите на ЕС, изложени на риск от бедност или социално изключване, трудностите при покриването на наем са по-високи - 27,7 на сто за хората на възраст 30-54 години, следвани от 24 на сто при хората на възраст от 55-64 години и 22,1 на сто за 16-29-годишните. 12,9 на сто от хората в риск от бедност или социално изключване, на възраст 65 или повече години, съобщават, че имат затруднения с наемането на жилище, което е и най-ниският подобен дял, отчита Евростат. /БТА
Tweet |
|